Trabzon'daki yerel halkın ekoturizme yönelik tutum ve algılarına ilişkin bir çalışma
A study on attituade and perceptions of the local people in Trabzon towards ecotourism
- Tez No: 700184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MERT PASLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Turizm faaliyetlerinin doğa üzerindeki baskıyı artırarak, atmosferik kirlilik, bölgedeki taşıma kapasitesinin aşılması, yaban hayatı popülasyonunun ve endemik bitki türlerinin zarar görmesi, su kaynaklarının güvensiz hale gelmesi, çöplerin doğal ve yaşam alanlarına zarar verebilecek şekilde atılmaları gibi sayısız ekolojik problemlere yol açmaktadır. Çevre üzerindeki bu olumsuz etkiler sorumlu bir turizm çeşidini benimseme konusundaki zorunluluğu ortaya çıkardığından doğa tabanlı bir alternatif turizm fikri olan ekoturizm ortaya çıkmıştır. Turizm sektöründe doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayıcı temel taşlardan biri olan ekoturizm doğal alanlar, yerel halk ve turizm arasındaki ilişkiyi destekleyerek, doğal ve kültürel değerlerin zarar görmeden kullanılmasını, koruma ve geliştirme dengesini sağlamaya yardımcı olabilecek bir kavramdır. Çalışma alanı olarak belirlenen Doğu Karadeniz Bölgesindeki Trabzon ili hem kıyı hem de dağlık kesimleri içermesi, sahip olduğu farklı bitki örtüleri, toprak yapısı, yeraltı ve yerüstü sularının temiz, florasının tıbbi ve aromatik bitkilerce zengin, hem kutbi hem de tropikal hava kütlelerine sahip olması nedeniyle ekoturizm açısından önemli olanaklar sunmaktadır. Trabzon ilindeki yerel halkın ekoturizme yönelik tutum ve algılarını konu alan bu çalışmanın amacı ekoturizmin yerel halk tarafından bilinirliğini belirleyerek, yerel halkın nasıl bir tutum sergilediğini ölçmektir. Araştırmaya ilişkin veriler anket yöntemi ile elde edilmiş olup çalışmanın evrenini Trabzon halkı oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda Trabzon'da yaşan yerel halkın ekoturizmin, ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel gelişimine karşı olumlu yönde tutum gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By increasing the pressure on nature, tourism activities cause numerous ecological problems such as atmospheric pollution, exceeding the carrying capacity in the region, damage to wildlife populations and endemic plant species, water resources becoming unsafe, and throwing of garbage in a way that can damage natural and living spaces. Since these negative impacts on the environment create an obligation to adopt a responsible form of tourism, ecotourism, a nature-based alternative tourism idea, has emerged. Ecotourism, which is one of the cornerstones of the sustainability of natural resources in the tourism sector, supports the relationship between natural areas, local people, and tourism, and thus it is a concept that can help to ensure natural and cultural values are used without damage and to strike the balance between conservation and development. Trabzon province in the Eastern Black Sea Region, which has been determined as the study area, offers important opportunities in terms of ecotourism because of including both coastal and mountainous sections, having different vegetation cover, soil structure, clean ground and surface waters, the richness of medicinal and aromatic plants in its flora, and having both polar and tropical air masses. The aim of this study, which focuses on the attitudes and perceptions of the local people in Trabzon province towards ecotourism to determine the awareness of ecotourism by the local people and to measure the attitude of these people. The data regarding the research will be obtained by the survey method and the population of the study is the people of Trabzon. As a result of the study, it is observed that the local people living in Trabzon have a positive attitude towards the economic, socio-cultural, and environmental development of ecotourism.