Yüksek basınçlı dökümde kullanılan kalıp ayırıcı yağın kalıp sıcaklığına ve parça kalitesine etkisi
The effect of mold release oil used in high pressure casting on die temperature and parts quality
  1. Tez No: 700185
  2. Yazar: NACİ EKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yüksek basınçlı döküm alüminyum ve magnezyum gibi hafif metallerin kullanıldığı kompleks parçaların üretiminde en yaygın kullanılan üretim yöntemlerinden biridir. Yüksek ölçü sel hassasiyette hafif metallerin yüksek adetlerde ve hızlı çevrim zamanında üretilmesi bu yöntemin önemli bir avantajıdır Yüksek basınçlı döküm yöntemi otomotiv endüstrisinde oluşan montaj hattına hızlı ve güvenilir parçaların kullanılma talebindeki artışa paralel bir şekilde büyümektedir. Zamanında ve hızlı üretim kavramı nedeniyle otomotiv endüstrisi yüksek basınçlı döküm için en baskın endüstridir. Otomotivde kullanılan yakıtların fiyat artışları ve çevreye olan zararları otomotiv endüstrisini ağırlık hafifletme ve verimlilik arttırma yönünde çalışmaya zorlamaktadır. Bu çalışmalar montajlı parçaları birleştirme daha düşük kesitli parça üretme, kesitlerde farklılık ve karmaşıklık olarak otomotiv parçalarında öne çıkmaktadır. Değişik kesitli parçalar, ince parçaların yüksek basınçlı döküm ile üretilmesi bu prosesi öne çıkartmaktadır. Bu proses de özel tanılandırılmış alaşımlar yüksek basınç ve hızda metal bir kalıp içerisine enjekte edilir. Kalıpta belli bir katılaşma süresi sonun da kalıp açılarak parça kalıptan iticiler yardımıyla çıkartılır. Kalıp yüzeyi parça çıkarıldıktan sonra özel bir kalıp yağı ile soğutulup parçanın kolay çıkmasını sağlamak için yağlanır. Kalıbın tekrar kapanması ile bir sonraki parça üretim süreci başlar. Bu üretim sürecinde en önemli parametrelerden biri kalıbın yağlanması ve yağlama ile beraber kalıbın uygun döküm sıcaklığına soğutulmasıdır.
Özet (Çeviri)
High Pressure Die Casting is one of the most widely used production methods for the production of complex parts using light metals such as aluminum and magnesium. Production of soft metals in high quantities and fast cycle times is an important advantage of this method. High Pressure Die Casting (HPDC) method is growing in parallel with the increase in the demand for fast and reliable parts to be used on the assembly line in the automotive industry. The automotive industry is the dominant industry for High Pressure Die Casting (HPDC) method due to the concept of timely and fast production. Price increases of fuels used in automotive industry and harms to environment are forcing the automotive industry to work towards weight reduction and efficiency improvement. These studies stand out as combining of assembly parts, producing parts with lower cross-sections, the difference in the automotive parts and complexity in cross-sections. Another important point is different cross-sections and thin parts can product with this method. Specially defined alloys inject into a metal mold with high pressure and speed. After a certain solidification time in the mold, the mold is opened and the part is removed from the mold with the help of extractor. In order to ensure easy removal of the part, after the part is removed from the mold, the mold surface is lubricated with a special mold oil and cooled. Another part production process starts with the closing of the mold again. One of the most important parameters on this production process are lubricating the mold and cooling of the mold to the suitable casting temperature with lubricating.