Beyin metastazı bulunan meme kanseri hastalarında peritümöral ödemin değerlendirilmesi
Evaluation of peritumoral edema in breast cancer patients with brain metastasis
  1. Tez No: 700247
  2. Yazar: AKİF CAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYRAN KERTMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiation Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Meme kanserinde, tıbbi onkolojideki gelişmelerle sağkalım her geçen gün artmaktadır. Ancak meme kanserinde beyin metastazlarının, ayrıca beyindeki metastazlara sekonder ortaya çıkan ödemin seyri, tedavisi güncel yaklaşım gerektiren ve literatürü günden güne yenilenen önemli bir konu olma özelliğini sürdürmektedir. Bu çalışmanın amacı, beyin metastazı olan meme kanseri hastalarında metastaz varlığının, metastaza bağlı ödemin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 2007-2019 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı'nda takipli kadın beyin metastazı olan 69 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada; temporal lob tutulumu ile ödem durumu arasında (p=0,010), tanı anında şift varlığı ile total metastaz volümü arasında (p=0,027), HER2 pozitifiği ile tutulan hemisfer arasında (p=0,027) istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Beyin metastazlı hastalar içerisinde HER2 pozitif olan hasta grubunun median sağkalım süresi Triple negatif meme kanserli olan gruba göre istatistiksel anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur. Beyin metastazlı hastalarda ödem gelişen hasta grubunun, ödem gelişmeyenlere göre median sağkalım süresi daha kısadır ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Çalışmamızın bulgularından yola çıkacak olursak; beyin metastazlı hasta grubunda meme kanserinin alt tipi median sağkalım açısından önemli faktörlerden birisidir. Ayrıca ödem gelişimi istatistiksel anlamlı ilişki ortaya koyulamasa da median sağkalımı daha kısa olması açısından önemlidir. MRG gibi görüntüleme yöntemleriyle metastazın ve ödemin yerinin tespiti önemlidir. Hastalarda ödem oluşumunu etkileyen süreçleri de ortaya koymak açısından prospektif çalışmalarla bu konuya daha fazla açıklık getirilebilir.
Özet (Çeviri)
In breast cancer, survival is increasing daily with the developments in medical oncology. Nonetheless, the course and treatment of brain metastases in breast cancer, as well as edema secondary to brain metastases, remains an important issue that requires a current approach and continual updating of the research. The aim of this study is to evaluate the presence of metastases and edema due to metastasis in breast cancer patients with brain metastases. The study included 69 female brain metastases followed up in Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology between 2007 and 2019. In the study; between temporal lobe involvement and edema (p=0.010), between presence of shift at diagnosis and total metastasis volume (p=0.027), between HER2 positivity and affected hemisphere (p=0.027) statistically significant difference was found. Among the patients with brain metastases, the median survival time of the HER2 positive patient group was found to be statistically significant longer than the group with triple negative breast cancer. The median survival time of patients with brain metastases who developed edema was shorter than those who did not develop edema, but there was no statistically significant difference. Based on the results of our study, the subtype of breast cancer in the group of patients with brain metastases is one of the important factors in terms of median survival. Furthermore, although the development of edema cannot be statistically significant, it is important in terms of shorter median survival. It is important to determine the location of metastasis and edema with imaging methods such as MRI. This topic can be further clarified with prospective studies in order to reveal the processes that affect the formation of edema in patients.