Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu
The crime of recording personal data
  1. Tez No: 636466
  2. Yazar: SILA TÜRKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kişisel verilerin korunması, 1970'li yıllardan itibaren tartışılan, sıkça dile getirilmeye başlanılan ve uluslararası metinler ile ulusal düzenlemelerde yer verilen bir haktır. Kişisel verilerin korunması hakkı, teknolojideki gelişmeler, bilgilere ulaşma kolaylığı, bilgi paylaşımının artması ile gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Yıllar içinde düzenlenen hukuki metinlerde kişisel verilere koruma sağlanmasına yönelik birçok hükme yer verilmiş ve gün geçtikçe söz konusu hükümler genişletilmeye devam etmektedir. Türkiye'de ise söz konusu hakka ilişkin hükümlere çok sonra gereken önem gösterilmeye başlanmıştır. Kişisel verilere ilişkin hükümler, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmemiş olup, 2004 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda ilk kez düzenleme konusu yapılmıştır. 5237 sayılı TCK'nın 135. maddesinde, kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde kaydedilmesi eylemi suç olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmada öncelikle kişisel veri kavramı uluslararası düzenlemeler ve çeşitli ülke düzenlemeleri ile yüksek mahkeme kararları ışığında açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise TCK'nın 135. maddesinde düzenlenen kişisel verilerin kaydedilmesi suçu, 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümleri çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The protection of personal data is a right that has been debated since the 1970s and has been frequently expressed in international texts and national regulations. The right to personal data protection, advances in technology, ease of access to information, and increased sharing of information are becoming more and more important. Over the years, legal texts have included many provisions for protection of personal data, and these provisions continue to be expanded day by day. In Turkey, the provisions related to this right began to be given the necessary importance long after. The provisions relating to personal data are not regulated in the Turkish Penal Code No. 765 and the subject of regulation was made for the first time in the Turkish Penal Code No. 5237, which came into force in 2004. In Article 135 of the Turkish Penal Code No. 5237, the unlawful recording of personal data is criminalized. In this study, the concept of personal data was first tried to be explained in the light of international regulations and various country regulations and Supreme Court decisions. In the second section, the crime of recording personal data, as set out in Article 135 of the Turkish Penal Code, is examined in detail under the provisions of the Personal Data Protection Law No. 6698, which came into force in 2016.