Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu
Crime of recording personal data
  1. Tez No: 719960
  2. Yazar: ECE TAŞÇI AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSER ERDEN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kişisel veri; kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda 2010 yılında yapılan değişiklikle kişisel verilerin korunması hakkı bir insan hakkı olarak kabul edilmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda da kişisel verilerin ve dolayısıyla kişisel veri sahiplerinin korunmasını amaçlayan suç tiplerine yer verilmiştir. Çalışmamızda bu suç tiplerinden biri olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 135'inci maddesinde yer alan“kişisel verilerin kaydedilmesi suçu”na ilişkin düzenleme, kişisel verilerin korunmasına yönelik güncel mevzuat hükümleri ışığında değerlendirilmiş, kişisel verilerin kaydedilmesi suçunun konusunu oluşturan“kişisel veri”kavramının unsurları irdelenmiş, kaydetme fiilinin hukuka uygunluğunun değerlendirilebilmesi için göz önünde bulundurulması gereken 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile düzenlenen kişisel verilerin işlenme şartları ve kişisel verilerin işlenmesine ilişkin genel ilkelere de bu kapsamda yer verilmiş, kişisel verilerin kaydedilmesi suçuna ilişkin düzenleme ile korunmaya çalışılan hukuki değer olan kişisel verilerin korunması hakkının ulusal ve uluslararası hukuktaki gelişimi araştırılmış ve kişisel verilerin korunmasının önemi aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kişisel veri kavramı, kişisel verilerin korunması hakkı ve kişisel verilerin korunmasının hukuki temellerine yer verilmiş,ikinci bölümde kişisel verilerin kaydedilmesi suçunun unsurları, özel görünüş biçimleri ve muhakemesi suç inceleme metoduna uygun olarak güncel mevzuat ışığında spesifik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal data means any information relating to an identified or identifiable natural person. With the amendment made in the Constitution of the Republic of Turkey in 2010, the right to protection of personal data has been accepted as a human right. The Turkish Penal Code No. 5237 also includes types of crimes that aim to protect personal data and therefore personal data owners. In our study, the regulation regarding the“crime of recording personal data”in Article 135 of the Turkish Penal Code No. 5237, which is one of these types of crime, has been evaluated in the light of the current legislation on the protection of personal data, and the concept of“personal data”, which is the subject of the crime of recording personal data, in this context, the personal data processing conditions and general principles regarding the processing of personal data, which are regulated by the Law on the Protection of Personal Data No. 6698, which should be taken into consideration in order to evaluate the legality of the act of recording, are also included in this scope. The right to data protection has been examined with national and international legal documents and the importance of protecting personal data has been tried to be conveyed. Our study consists of two main parts. In the first part, the concept of personal data, the right to protect personal data, and the legal foundations of the protection of personal data are given, in the second part, the elements of the crime of recording personal data, its special appearance and its judgment are specifically examined in the light of current legislation under the crime investigation method.