Satış sözleşmesinde satıcının zapttan sorumluluğu
Seller's liability of quiet enjoyment on the sales contract
- Tez No: 700284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA MÜJDE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada TBK m. 214-218 hükümlerinde düzenlenen satış sözleşmesinde satıcının zapttan sorumluluğu incelenmektedir. Satıcının zapttan sorumluluğu, satış sözleşmesi kurulup satılan alıcıya teslim edildikten sonra, üçüncü bir kişinin en geç satış sözleşmesinin kurulduğu sırada mevcut olan özel hukuk kaynaklı bir üstün hakka dayanarak satılanı kısmen ya da tamamen alıcının elinden alması veya elden alma olmaksızın alıcının satılan üzerindeki haklarını sınırlamasından dolayı satıcının kusuru aranmaksızın sorumlu olmasıdır. Bir tür gereği gibi ifa etmeme hali olan zapttan sorumluluğun gerçekleşmesi durumunda, çoğu halde başlangıçtaki sübjektif ifa imkânsızlığı ve borçlu temerrüdü hükümleri de uygulama alanı bulmaktadır. Keza birçok yargı kararında, ayıplı ifanın bulunduğu ya da satılanın müsadere edildiği hallerde, hatalı olarak, zapttan sorumluluk hükümleri uygulanmaktadır. Bununla birlikte, TBK m. 214-218 hükümleri ancak zapttan sorumluluğun maddî ve şeklî koşullarının sağlanmış olması halinde tatbik edilmelidir. Nihayet, satılanın tamamen zapt edilmesi halinde, satış sözleşmesi kendiliğinden sona ermiş sayılmaktadır. Kısmî zapt halinde ise kural olarak sözleşmenin varlığını koruduğu kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the seller's liability for quiet enjoyment, which is regulated under articles 214 to 218 of Turkish Code of Obligation, is examined. The seller's liability for quite enjoyment is a form of strict liability of the seller due to a third person dispossessing the subject of the sale from the buyer entirely or partially, or without making dispossession, limiting the buyer's right over the subject of the sale after the establishment of respective contract of sale and delivery of the subject of the sale to the buyer based on a superior right existing at the time of establishment of the sales contract at the latest and arising from the private law. In the event of occurrence of the seller's liability for quiet enjoyment, which is a form of unproperly performance case, mostly provisions of subjective initial impossibility of performance and default of debtor are to be applied. In addition, in cases of defect liability or confiscation of the subject of the sale, erroneously, courts pass verdict on application of quiet enjoyment provisions. However, articles between 214 to 218 of Turkish Code of Obligation should be applied, only if the material and formal conditions of the seller's liability for quiet enjoyment are satisfied. Finally, in the event of entirely hold legally of the subject of the sale, the sales contract is over by itself. On the contrary, in the event of partially hold legally of the subject of the sale, as a rule, the sales contract continues its existence.