Koroner arter hastalığında risk faktörleri ve koroner arter lezyonu yaygınlığının kalp atım hızı değişkenliği üzerine etkileri
- Tez No: 70030
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİRAND
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Koroner Arter Hastalığında Risk Faktörleri Ve Koroner Arter Lezyonu Yaygınlığının Kalp Atım Hızı Değişkenliği Üzerine Etkileri Koroner arter hastalığında vagal aktivitede azalma sık olarak görülmektedir. Koroner arter hastalığındaki kalp atım hızı değişkenliği (HRV) azalmasından hangi faktörlerin sorumlu olduğu tam bilinmemektedir. Bundan dolayı, bu çalışmadaki amacımız, koroner arter hastalığı olan hastalardaki risk faktörleri, koroner arter lezyon yaygınlığı ve şiddeti ile HRV arasındaki ilişkiyi incelemekti. Koroner anjiografi yapılan 186 hasta çalışmaya alındı. HRV analizi frekans domain analizi (Fourier transformasyon) kullanılarak çok düşük, düşük, yüksek ve çok yüksek frekans bileşenlerin güçleri ve total güç hesaplandı. Üç-damar hastalarında HRV'nin parasempatik bileşeni 1 -damar hastalara ve normal bireylere göre daha düşük bulundu (PO.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Risk Factors and Extents of Coronary Artery Lesion on Heart Rate Variability in Coronary Artery Disease Decreased vagal activity is frequently observed in coronary artery disease (CAD). It is still not well known which factors are responsible for decreased heart rate variability (HRV) in CAD. That is why, the aim of this study was to assess the relationship between HRV and extent and severity of coronary artery lesions and risk factors in patients with CAD. One hundred and eighty six patients who underwent coronary angiography were assigned to the study. HRV analysis was accomplished using frequency domain analysis (Fourier transformation). We assessed the powers of very low, low, high and very high frequency band and total power. Parasympathetic component of HRV was decreased in patients with multivessels CAD as compared with normal subjects and single vessel disease (PO.05).