Akut miyokard enfarktüs olgularından oksi-HDL düzeyi
Oxidized-HDL levels in acute myocardiyal infarction cases
  1. Tez No: 833978
  2. Yazar: GÜLNİHAL ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN PİŞKİNPAŞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) dünyada hala en sık ölüm sebeplerinin başında yer almaktadır. Kardiyovasküler hastalıklar içinde en yaygın olarak karşımıza çıkan ise koroner arter hastalığıdır (KAH) ve en önemli etiyolojisi aterosklerozdur. KAH patofizyolojisinde en önemli etkenin ateroskleroz olduğu bilinmektedir. Aterosklerozun oluşumuna pek çok katkı sağlayan risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de çeşitli oksidatif stresler sonucu oluşan Oksi-HDL'dir. Akut miyokard enfarktüsü olgularında OksiHDL konsantrasyonlarında mevcut düzeylerin; koroner arter lezyon şiddet ve yaygınlığıyla ilişkili olup olmadığını, ayrıca ST yükselmeli ve ST yükselmesiz miyokard enfarktüsü olgularında karşılaştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Hastanemiz (İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi) tabanlı, tek merkezli prospektif çalışmamıza Mayıs 2023- Ağustos 2023 tarihleri arası İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesine akut miyokard enfarktüsü sebebi ile yatmış ve koroner anjiyografisi yapılacak hastalar dahil edildi. Hastalar dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun cinsiyet dağılımı 18 kadın (%21,4), 66 erkek (%78,6) şeklinde olan toplam 84 (yaş ortalaması 59.9 ± 12) gönüllü alındı. Başvuran hastaların ilk başvurularındaki EKG'lerine bakılarak ST yükselmeli miyokard enfarktüsü olan hastalar %35.7 (30 kişi), ST yükselmesi olmayan miyokard enfarktüslü hastalar ise %64.3 (54 kişi) olarak iki grup alındı. Hastaların kan basınçları not alındı, kalp hızı, kilogram cinsinden vücut ağırlıkları, metre cinsinden boyları, santimetre cinsinden kalça ve bel çevresi ölçülerek kaydedildi. Venöz kan örneklerinde hemogram, açlık kan şekeri, üre, kreatinin, AST, ALT, glukoz, total kolesterol, HDL, LDL, Trigliserid, HgbA1c, sodyum, potasyum, hemogram, platelet düzeyleri ölçüldü. Koroner arter hastalığının şiddeti ve yaygınlığı Gensini skoru ile hesaplandı. Oksi-HDL konsantrasyonları ile ilişkisi hesaplandı. Ayrıca akut miyokard enfarktüsü olguları ST yükselmeli ve ST yükselmesiz olarak ikiye ayrılıp aynı ilişki iki grup arasında karşılaştırıldı. Sonuçlar SPSS 28.0 istatiksel analiz yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya koroner anjiografi yapılmış olan 84 hasta dahil edildi. Hastalardan 30 kişi ST yükselmeli miyokard infarktüsü (STEMI) olan grupta, 54 kişi ST yükselmesiz miyokard infarktüsü (NSTEMİ) olan grupta yer almaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases (CVD) rank among the leading causes of death worldwide. The etiology of coronary artery disease (CAD) the most common is atherosclerosis. Oxidized HDL (Ox-HDL), a product of various oxidative stresses, is a risk factor contributing to the formation of atherosclerosis. In this study, we sought to investigate the association between Ox-HDL levels with the severity and extent of coronary artery lesions in patients diagnosed with acute myocardial In cases of acute myocardial infarction, we aimed to investigate whether the current levels of Ox-HDL concentrations are associated with the severity and extent of coronary artery lesions. Additionally, we aimed to compare the Ox-HDL levels detected in our ST-elevation myocardial infarction (STEMI) and non-ST-elevation myocardial infarction (NSTEMI) cohorts. Materials and Methods: This single-center prospective study was conducted at Istanbul Training and Research Hospital Coronary Intensive Care Unit. Patients with acute myocardial infarction hospitalized in the Coronary Intensive Care Unit for coronary angiography from May 2023 to August 2023 participated in the study. Patients were divided into two cohorts based on the presence of ST elevation in their initial electrocardiograms. For each patient, blood pressure, heart rate, body weight in kilograms, height in meters, and waist and hip circumferences in centimeters were recorded. Venous blood samples were collected for hemogram, fasting blood sugar, urea, creatinine, AST, ALT, glucose, total cholesterol, HDL, LDL, triglycerides, HgbA1c, sodium, potassium, hemogram, and platelet levels. The severity and extent of coronary artery disease were assessed using the Gensini score. The relationship between the Gensini score and Ox-HDL concentrations was statistically analyzed. Further, this association was compared between STEMI and NSTEMI cohorts. The SPSS 28.0 package was used in the statistical analysis. Results: After applying inclusion and exclusion criteria, in total, 84 patients (mean age 59.9 ± 12) performed coronary angiography consisting of 18 females (21.4%) and 66 males (78.6%) were enrolled. Of those patients, 35.7% (n=30) were with STEMI, and 64.3% (n=54) had NSTEMI. Roc analysis showed that the cut-off level of Ox-HDL was 520 ng/L.