Türkiye'de işsizliğin gelecek tahmini
Forecasting of unemployment rate in Turkey
  1. Tez No: 700308
  2. Yazar: ŞÜKRAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIN KIRIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın konusu Türkiye'de işsizlikle mücadelede uygulanan istihdam politikaları ve işsizlikle mücadelede kullanılan ekonomi politikaları ve bunlar uygulanırken işsizliğin üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Buna göre birinci bölümde, istihdam ve işsizlikle mücadelede uygulanılan istihdam politikalarına değindik. İkinci bölümde işsizlik nedir türleri nelerdir ve işsizlikle mücadelede uygulanan ekonomi politikalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Stata programı kullanılmıştır. İşsizlik oranının önümüzdeki 5 yıl içerisinde nasıl bir seyir izleyeceği önraporlama yöntemleri ve ekonometrik modellemeler kullanılarak tahmin edilmiştir. Bu amaçla Basit Hareketli Ortalama, Basit Ortalama, ARIMA modelleri kullanılarak expost ve exante tahminler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the employment policies use against unemployment in Turkey and their effects on unemployment while they are being implemented. The study consists of three parts. Accordingly, the first part depends on employment policies used agains tunemployment. In the second part the types of unemployment and the economic policies applied in the economy are mentioned. In the third part, Stata program is used for analyzing the unemployment. The rate of the unemployment in the next 5 years has been estimated using pre-forecasting methods and econometric models. For this aim, expost and exante forecasts were obtained by using Simple MovingAverage, Simple Average, ARIMA models.