Erken diastolik akımın ventrikül içi dağılımının diastolik disfonksiyonun belirlenmesine katkısı
Contribution of intraventricular dispersion of early diastolic flow to determine diastolic dysfunction
  1. Tez No: 70035
  2. Yazar: MELİH KAPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
36 ÖZET Sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunu, psödonormalize veya restriktif öraekli mitral akım görülen İskemik Kardiyomiyopati(İKMP) ya da Atrial Fibrilasyon gibi durumlarda tespit etmek güçtür. Çalışmamızda, özellikle bu tür hastalarda erken diyastolik akım hızının intraventriküler değişiminin diyastolik disfonksiyonun göstergesi olarak değerini araştırmayı hedefledik. Çalışmaya 30 İKMP (25 E, 5 K ortalama yaş 59.5±9.8 yıl) ve 20 hipertansif kalp hastası (HKH) (12 E, 8 K, ortalama yaş 57.3±10 yıl) ile kontrol grubu olarak 33 normal sol ventrikül fonksiyonlu birey(22 E, 11 K, ortalama, yaş 55.7±8.4 yıl) alındı. Ventrikül içi bölgesel akım velosite örnekleri mitral kapaktan apekse doğru 0, 1, 2 ve 3 cm uzaklığa kılavuz noktanın yerleştirilmesiyle elde edildi. HKH'nda ve DCMP'lilerde bölgesel E velositesi kontrol grubundan daha progresif olarak azalıyordu (61±1, 57±1, 52±1 ve 50.2±9 cm/sn p0.05; sırasıyla). Sinüs ritminde olan İKMP hastalan gevşeme bozukluğu (Grupl,n=8) ve normalize ya da restriktif akım örneğine (GrupII,n=16) göre iki altgruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
38 Contribution Of Intraventricular Change Of Early Diastolic Flow To Determine Diastolic Dysfunction It's hard to diagnose left ventricular diastolic dysfunction in cases on atrial fibrillation or having pseudonormalized or restrictive patterns of mitral inflow. Current study was planned to investigate the value of intraventricular change of early diastolic flow velocity of mitral valve (E) particularly in these cases.Thirty cases of ischeamic cardiomyopathy (ICMP-25 males, 5 females, mean age 59.5±9.8 years), 20 cases of hypertensive heart disease (HHD-12 males, 8 females, mean age 57.3±10 years) and 33 healthy volunteers with a normal left ventricular function formed the control group(22 males, 11 females, mean age 55.7±8.4 years) were enrolled on purpose. Intraventricular regional flow velocity pattern were obtained by replacing the guide point at 0, 1,2 and 3 cm distances, respectively, from mitral valve to the apex.