Gıda sektöründe meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarının istatistiksel analizi
Statistical analysis of occupational accidents and occupational diseases in the food sector
  1. Tez No: 700351
  2. Yazar: RAHİMA SEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışanların bedensel, ruhsal ve sosyal bütünlüğünü korunmak için iş kazaları ve meslek hastalıkları ile karşı karşıya gelmemek için gerekli tüm faaliyetlerin sağlanması ve koordinasyonu en kapsamlı haliyle İş Sağlığı ve Güvenliğinin ana konusunu oluşturur. Bu kapsamda, geçmişten günümüze yapılan bilimsel çalışmalar ve hukuksal düzenlemeler ile uluslararası ve ulusal boyutta önemli gelişmeler ilerlemeler göstermiştir. Ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıkları bütün işkollarında görülür ve gıda sektöründe meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları tüm işkolları arasında ilk 10. sırada yer almaktadır. Bu çalışmada, 2010-2019 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistik yıllıklarından elde edilen iş kazası ve meslek hastalıkları verileri istatistiksel olarak incelenmiştir. Analizler sonucunda Türkiye'de gıda sektöründe meydana gelen iş kazalarının önceki yıllarda ve günümüzde yapılan yasal düzenlemelere rağmen azalmadığı, aksine iş kazaları ve iş kazası sonucu ölümde artma meydana gelmiştir. Meslek hastalıklarında ise bu durum söz konusu değildir. Genel olarak meslek hastalıklarında yıllara bağlı olarak dalgalanmalar meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of Occupational Health and Safety is the provision and coordination of all necessary activities in order to protect the physical, mental and social integrity of the employees and not to encounter work accidents and occupational diseases. In this context, scientific studies and legal regulations made from the past to the present have shown important developments and advances in international and national dimensions. Occupational accidents and occupational diseases are seen in all business lines in our country, and work accidents and occupational diseases occurring in the food industry are in the top 10 among all business lines. In this study, the data on occupational accidents and occupational diseases obtained from the statistical annuals of the Social Security Institution (SSI) between 2010 and 2019 were examined statistically. As a result of the analysis, work accidents in the food sector in Turkey have not decreased despite the legal regulations made in previous years and today, on the contrary, there has been an increase in death as a result of work accidents and work accident. This is not the case in occupational diseases. There are fluctuations in occupational diseases changings.