Yuvarlak örgü makinelerinde seri üretime uygun ıstıcı kumaş yapılarının geliştirilmesi
Development of heating fabric structures for mass production in circular knitting machines
  1. Tez No: 700352
  2. Yazar: UTKU VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akıllı tekstiller alanında yapılan çalışmalar sonucunda giyilebilir teknolojilerinin gelişimi, sağlık sektörü başta olmak üzere birçok alanda fark yaratan yenilikçi çözümler sunmaktadır. Akıllı tekstiller, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamanın üstünde, tekstil ürünlerine farklı fonksiyonel özellikler kazandırılmasıyla yüksek performans ürünlerine doğru değişim göstererek belirli alanlardaki özel problemlerin çözümünde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada aşırı soğuk ortam koşullarına maruz kalacak kişilerin vücut fonksiyonlarının korunması amacıyla kullanılabilecek, elektro-tekstil temelli ısıtıcı kumaş yapılarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yuvarlak örme teknolojisiyle üretilecek kumaş sıralarında belirli aralıklarla iletken iplikler kullanılmış ve üretilen kumaşların hedeflenen ısıtma güçlerine uygun boyutlarda kesilerek kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Isıtıcı kumaş yapılarına ait ısıtma performansı değerleri ve ısıl konfor değerleri ölçülerek değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular doğrultusunda son ürüne ait öneriler sunulmuştur. Çalışma kapsamında geliştirilen ısıtıcı kumaşların seri üretime uygun olması ve devre montajının kolay yapılabilmesi gibi özellikleriyle teknolojinin bilinen durumuna katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the studies carried out in the field of smart textiles, the development of wearable technologies offers innovative solutions that make a difference in many areas, especially in the health sector. Smart textiles have started to be used in solving specific problems in certain areas by changing towards high performance products by providing different functional features to textile products, in addition to meeting the basic needs of people. In this study, it is aimed to develop electro-textile based heating fabric structures which can be used to protect the body functions of the people who will be exposed to extreme cold environment conditions. Conductive yarns were used at certain knit courses of fabrics produced by circular knitting technology and the fabrics were intended to be cut and used in accordance with the targeted heating levels. Heating performance values and thermal comfort values of heating fabric structures were measured and evaluated. According to the findings, recommendations of the end product are presented. The heating fabrics developed within the scope of the study are expected to contribute to the state of the art technology with its features such as being suitable for mass production and easy assembly of the circuit.