Knorr pirol ile hazırlanmış yeni bodipy türevlerinin spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of spectroscopic properties of new bodipy derivatives prepared with knorr pyrrole
  1. Tez No: 700438
  2. Yazar: AKİF KAĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMED NURİ KURŞUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez sentezlenen bileşikler daha önce literatürlerde yer alan bileşikler olup hedef Bodipy bileşikleri orijinal bileşiklerdir. Bu nedenle saflığından emin olunan ve literatürle desteklenen ara ürünlerin elementel analiz, erime noktası tayini, 1H-NMR ve FT-IR karakterizasyonlarından sonra 13C-NMR spektrumlarının alınmasına ihtiyaç duyulmamış ve çalışmanın akıcılığı açısından bir sonraki sentez basamağına geçilmiştir. NMR spektrumları dötöro dimetilsülfoksit veya dötöro kloroform çözücülerinin kullanımıyla elde edilmiştir. Hazırlanan A-Bodipy, Bodipy 1, Bodipy 2, Bodipy 3 ve Bodipy 4 bileşiklerinin spektroskopik ölçümler floresans spektroskopisi ve Uv-vis spektroskopisinde gerçekleştirilmiştir. Ölçümler için aseton çözücü olarak belirlenmiş ve ilk verilerden sonra diğer çözücülerde de ölçümler gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle hedef ürünlerin, 1x10-6 M konsantrasyonda asetonda çözeltileri ve benzer şekilde etanol, THF, DMF ve kloroformda da çözeltileri hazırlanmıştır. Hazırlanan bu çözeltiler ile florometrede floresans spektrumları, eksitasyon spektrumları, kuantum verimleri, enerji transfer miktarları elde edilirken Uv-vis spektrofotometresinde ise absorpsiyon eğrileri ve molar absorpsiyon katsayıları belirlenmiştir. Sadece asetonda elde edilen veriler grafiksel olarak paylaşılmış olup diğer çözücülerdeki veriler daha iyi kıyas yapabilmek adına tablosal olarak aşağıdaki bölümlerde verilmiş ve yorumlanmıştır. 1. Çalışmanın ilk aşamasında, yeni Bodipy türevleri sentezlendi ve karakterize edildi. 2. Bileşiklerin spektroskopik özellikleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The compounds synthesized in this thesis are compounds that were previously included in the literature, and the target Bodipy compounds are original compounds. For this reason, after elemental analysis, melting point determination, 1H-NMR and FT-IR characterizations of intermediates whose purity was assured and supported by the literature, 13C-NMR spectra were not needed and in terms of the fluency of the study, the next synthesis step was started. NMR spectra were obtained using deutero dimethylsulfoxide or deuterochloroform solvents. Spectroscopic measurements of the prepared A-Bodipy, Bodipy 1, Bodipy 2, Bodipy 3 and Bodipy 4 compounds were performed using fluorescence spectroscopy and UV-vis spectroscopy. For the measurements, acetone was determined as the solvent and after the first data, measurements were made in other solvents. For this reason, solutions of the target products in acetone at 1x10-6 M concentration and similarly in ethanol, THF, DMF and chloroform were prepared. With these solutions, fluorescence spectra, excitation spectra, quantum efficiencies, and energy transfer amounts were obtained in fluorometer, while absorption curves and molar absorption coefficients were determined in UV-vis spectrophotometer. Only the data obtained in acetone has been shared graphically, and the data in other solvents have been tabulated and interpreted in the following sections for better comparison. 1. In the first phase of the study, new Bodipy derivatives were synthesized and characterized. 2. The spectroscopic properties of the compounds were investigated.