Dijital dönüşümün çalışan memnuniyeti üzerine etkisi: Havacılık sektörü üzerine bir araştırma
The effect of digital transformation on employee satisfaction: A study on the aviation industry
- Tez No: 700506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 kavramları etkileri ile birlikte devam etmekte olan bir etkileşim sürecidir. Etkileri tüm sektörlerde hızlı bir şekilde teknolojik değişimlere yol açmıştır. Bu değişiklikler yoğunlukla uluslararası akademik literatürde ele alınan ve 4. Sanayi devrimi olarak ifade edilmektedir. Araştırmanın amacı, dijital dönüşümün, çalışan memnuniyetine ne derece olumlu veya olumsuz etkilerinin bulunduğunu havacılık sektöründe bütüncül bir bakış açısıyla incelemektir. Çalışmanın uygulama kısmında 7 soruluk kişisel bilgi formu ile 12 soruluk dijital dönüşüme bakış anketi ve 23 soruluk çalışan memnuniyeti anketi uygulanmıştır. Likert tipi iki ölçek kullanılmıştır. Dijital Dönüşüme Bakış Ölçeği ile Çalışan Memnuniyeti Ölçeği havacılık sektöründe çalışan operasyon, genel müdürlük, uçucu ekip ve diğer pozisyonlarda görev alan 485 kişiye iletilmiş olup 245 kişiden ankete dönüş alınmıştır. Veriler üzerinde istatistiksel analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonrasında, Dijital dönüşüme bakış ve bununla ilgili yapılan çalışmaların çalışan memnuniyeti düzeyini arttıracağı sonucuna ulaşılmıştır. Dijital Dönüşme Bakış alt boyutu olan, kariyer gelişimine katkı boyutunun iş/çalışma koşullarına olan memnuniyeti üzerindeki etkisinin anlamsız olduğu; kariyer gelişimi ve iş verimliliği ile ilgili dönüşümlerin ise, algılanan yönetici memnuniyeti üzerindeki etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation and Industry 4.0 concepts are an ongoing interaction process with their effects. Its effects have led to rapid technological changes in all sectors. These changes are mostly discussed in the international academic literature and are expressed as the 4th Industrial Revolution. The aim of the research is to examine the positive or negative effects of digital transformation on employee satisfaction from a holistic perspective in the aviation industry. In the application part of the study, a 7-question personal information form, 12-question digital transformation survey and 23-question employee satisfaction survey were applied. Two Likert-type scales were used. The Digital Transformation Perspective Scale and the ÜEmployee Satisfaction Scale were communicated to 485 people working in the aviation industry in operations, general management, flight crew and other positions, and 245 people responded to the questionnaire. Statistical analyzes were made on the data. After the analysis, it has been concluded that the digital transformation and the studies related to it will increase employee satisfaction. The effect of contribution to career development, which is the sub-dimension of Digital Transformation Overview, on satisfaction with work/working conditions is insignificant; It has been determined that there is no statistically significant relationship between the effects of career development and job productivity transformations on perceived manager satisfaction.