Politik psikoloji bağlamında Hollanda'da aşırı sağ yükselmesi
The rise of far rights in the Netherlands in the context of political psychology
  1. Tez No: 700547
  2. Yazar: NESRİN ŞEREF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN İNCİ SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçtiğimiz 20 yılda Avrupa'da istikrarlı demokrasilerde aşırı sağ güç kazanmıştır. Aşırı sağın güç kazanması sadece Avrupa'da değil tüm Dünya'yı etkilemiştir. Bu yükselişi etkileyen başlıca olaylar arasında 11 Eylül 2001'de gerçekleşen ikiz kule yapılan terör saldırıları, 2008 ekonomik krizi, 2009 Euro krizi, tüm Dünya'da terör örgütleri tarafından yapılan saldırılar ve 2010'da başlayan Arap Baharı ile Avrupa'ya giden orantısız göçü göstermemiz mümkündür. Hollanda'da hâkim olan sütunlanma sistemi, milenyum ile çökmüştür. Bu çöküşün ardından 2001'de siyasete atılan Pim Fortuijn ile aşırı sağ Hollanda'da yükselmeye başlamıştır. 2002'de Fortuijn'in öldürülmesinin ardından Geert Wilders onun yerine geçmiştir. 2004 yılına kadar Halk için Özgürlük ve Demokrasi Partisinde (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie - VVD) milletvekilliği yapmıştır. 2004'te VVD'den istifasının ardından bağımsız milletvekili olan Wilders, 2006 yılında Özgürlük Partisini (Partij voor de Vrijheid - PVV) kurmuştur. Bu çalışmada politik psikoloji bağlamında Hollanda'da aşırı sağın yükselmesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the past 20 years, the far right has gained strength in stable democracies in Europe. The gaining power of the extreme right has affected not only Europe but the whole world. Among the main events affecting this rise are the terrorist attacks on the twin towers on September 11, 2001, the 2008 economic crisis, the 2009 Euro crisis, the attacks by terrorist organizations all over the world, and the disproportionate migration to Europe with the Arab Spring that started in 2010. The columnar system prevailing in the Netherlands collapsed with the millennium. After this collapse, the far right started to rise in the Netherlands with Pim Fortuijn, who entered politics in 2001. After Fortuijn's murder in 2002, Geert Wilders succeeded him. Until 2004, he was a Member of Parliament for the Freedom and Democracy Party for the People (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie - VVD). After resigning from the VVD in 2004, Wilders became an independent MP and founded the Freedom Party (Partij voor de Vrijheid - PVV) in 2006. In this study will be analyzed, the rise of the far right in the Netherlands in the context of political psychology.