Türkiye'de kolektif umutsuzluğun sosyal medyadaki yansımaları: Göç videolarına yapılan yorumlar üzerine metin madenciliği
Social media reflections of collective despair in Türkiye: An analysis on comments on migration videos using text mining method
- Tez No: 871072
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ULUS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Duygunun psikolojik boyutunun araştırma tarihi sosyolojik yansımalarının araştırmasından çok daha eski tarihlere dayansa da kültürel ve sosyal bir öge olması nedeniyle psikolojik sınırların ötesinde değerlendirilmesi gereken bir kavramdır. Toplumsal ve politik dinamiklerin göç eğilimini artırdığı varsayımıyla birlikte göç etme arzusu, girişimi veya davranışının duygular sosyolojisi perspektifinden incelenmesi, bu çalışmanın temel amacını oluşturmakta ve çalışma, göç etme eğilimlerinin güçlenmesinde umutsuzluk hissinin belirleyici bir faktör olduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmada göç olgusunu ve umutsuzluk ile ilişkisini anlayabilmek, bireysel duyguların toplumsal bağlamını ortaya koymak ve sosyal medya ortamlarındaki yayılımını saptamak için YouTube platformunda yer alan göç temalı videolar incelenmiştir. Örneklem olarak refah ve mutluluk göstergelerinin değerlendirildiği endekslere göre göç isteğinin yoğun olduğu ve bu durumun Türkiye'nin diasporasıyla kanıtlandığı on ülke ele alınmıştır. Örneklemde yer alan Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya ve Kanada olmak üzere on ülke için en çok izlenen yüz videonun yorumları umutsuzluk odaklı araştırmanın sahasını oluşturmuştur. Seçilen videolardan toplanan yaklaşık 100 bin yorum; metin madenciliği tekniği ve kelime frekansı analizi yöntemi ile incelenmiştir. İncelemede yorumlar ve cümleler arasında,“iltica etmek”,“sağlık çalışanları”,“yaşam yok”,“yaşamaya değmez”,“beyin göçü”,“gitmek istiyorum”,“gitmek”,“şiddet”,“oturum”,“dil”,“vize”,“sağlık”,“para”,“hayat”en çok tekrar eden kelime ve kelime grupları olmuş, ortak desenlerde ortaya çıktığı, ifadelere yansıdığı ve bireysel bir duygu olan umutsuzluğun kolektif umutsuzluğa dönüştüğü sonucuna varılmıştır. Bu anlamda açığa çıkan sonuçlar sınıflandırıldığında ortaya çıkan duygular, yurt dışında başka bir hayata dair umut, mevcut koşullara ve süregiden yaşama dair umutsuzluk göstergelerini ön plana çıkarmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın araştırma sorularına paralel bir şekilde umutsuzluk duygularının kolektif bir hâle dönüştüğü, bireysel bir duygu olan umutsuzluğun yaygınlaşması, farklı bireylerde ortak duygu hâline gelmesinin ise göç etme duygusuna dönüştüğü ve YouTube'da umutsuzluğun yaygınlaştığı ve paylaşıldığına dair bulgular ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the research history of the psychological dimension of emotion is much older than the research of its sociological reflections, emotion is a concept that should be evaluated beyond psychological boundaries because it is a cultural and social element. With the assumption that the social and political context strengthens the desire to migrate, the main purpose of the study is to examine the desire, effort or behaviour of migration in the context of the sociology of emotions and to reveal that the feeling of despair is effective in strengthening these desires. In the study, migration-themed videos on the YouTube platform were analysed in order to understand the phenomenon of migration and its relationship with despair, to reveal the social context of individual emotions and to determine its spread in new media environments. As a sample, ten countries where the desire for migration is intense according to the indices where welfare and happiness indicators are evaluated and this situation is proved by Türkiye's diaspora were taken as a sample. The comments of the hundred most watched videos for the ten countries in the sample, namely Germany, the United States, Australia, Austria, Belgium, Belgium, France, the Netherlands, the United Kingdom, Italy and Canada, constituted the field of despair-oriented research. Approximately 100 thousand comments collected from the selected videos were analysed by text mining technique and word frequency analysis method. In the analysis, among the comments and sentences,“asylum”,“health workers”,“no life”,“not worth living”,“brain drain”,“I want to go”,“go”,“violence”,“session”,“language”,“visa”,“health”,“money”,“life”were the most recurring words and phrases, and it was concluded that they emerged in common patterns, reflected in expressions, and that despair, which is an individual emotion, turned into collective despair. In this sense, when the results are categorised, the emotions that emerge bring to the forefront the indicators of hope for another life abroad and despair about the current conditions and ongoing life. In this context, in parallel with the research questions of the study, findings emerge that feelings of despair have turned into a collective state, that despair, which is an individual emotion, has become widespread, that it has become a common emotion in different individuals has turned into a sense of migration, and that despair has become widespread and shared on YouTube.