9. sınıf hücre konusunun öğretiminde buluş yoluna dayalı laboratuvar yaklaşımının öğrencilerin bilimsel süreç ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of the invention-based laboratory approach on the teaching of the 9th grade cell subject on the scientific process and critical thinking skills of students
- Tez No: 700550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, 9. sınıf Biyoloji dersinde“Hücre”ünitesine ait konuların öğretiminde Buluş Yoluna Dayalı Laboratuvar Yaklaşımının öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve eleştirel düşünme becerilerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışma Van ili Tuşba ilçesinde bulunan bir lisede okuyan 30'u deney ve 30'u kontrol grubu olmak üzere toplam 60 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri; Bilimsel Süreç Becerileri Testi, Eleştirel Düşünme Becerileri Testi ve yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler; Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, eşleştirilmiş grup t-testi ve kovaryans analizi (ANCOVA) testi kullanılarak çözümlenmiştir. Nitel veriler ise içerik ve betimsel analize tabi tutularak çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları, deney grubunun Bilimsel Süreç Becerileri ve Eleştirel Düşünme Eğilimleri Testleri ön test ile son test puanları arasında son test lehine anlamlı fark olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, BYDLY öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve eleştirel düşünme eğilimlerini artırmada etkili olmuştur. Bunun yanında BYDLY, öğrencilerin derse aktif katılımı, kalıcı bilgi edinmeleri, bilgiyi kendilerinin oluşturması, grup çalışması, deney yapma gibi konularda önemli ölçüde başarılı olmalarını sağlamıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak, bu yöntemin farklı konularda da uygulanması ve öğretmenlere bu konularda eğitim verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Invention-Based Laboratory Approach on students' scientific process skills and critical thinking skills in the teaching of the“Cell”unit in the 9th grade Biology course. The quasi-experimental method was used in the study. The study was conducted with a total of 60 students, 30 of whom were in the experimental group and 30 of them were in the control group, studying at a high school in the town of Tusba in Van. The data of the study; It was collected through Scientific Process Skills Test, Critical Thinking Skills Test and semi-structured interview form. Quantitative data obtained in the research; Analyzed using Single Factor Analysis of Variance (ANOVA) test, paired group t-test and analysis of covariance (ANCOVA) test. Qualitative data were analyzed by subjecting them to content and descriptive analysis. The findings of the study revealed that there was a significant difference in favor of the post-test between the pre-test and post-test scores of the experimental group on the Science Process Skills and Critical Thinking Dispositions Tests. As a result, Invention-Based Laboratory Approach was effective in increasing students' scientific process skills and critical thinking dispositions. Besides Invention-Based Laboratory Approach has been significantly successful in subjects such as active participation of students in the lesson, obtaining permanent knowledge, creating knowledge by themselves, group work, and experimenting. Depending on the results obtained from the study, it is recommended to apply this method in different subjects and to train teachers on these subjects.