Türkiye'de Ar-Ge teşvikleri ve etkinliği üzerine bir model önerisi
A model proposal on R&D grants and activities in Turkey
  1. Tez No: 700551
  2. Yazar: KAMBER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan teknolojik buluş ve yenilikler işletmenin ve toplumun ekonomik, teknik, sosyal gereksinmelerini karşılar, rekabet üstünlüğü sağlar ve ürünlerin, hizmetlerin üretimini artıran ve niteliğini değiştiren gelişmeleri içinde barındırır. Bu açıdan teknolojik yenilikler ve gelişmeler ile toplumsal ve ekonomik refah arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Tezimizde Ar-Ge teşviklerinin etkinliği Ar-Ge çalışmalarının en önemli çıktısı olan patent başvuruları ve tescili üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri sonucu elde edilen buluşların korunması ve tescili patent varlığının artırılmasının önemini attırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological inventions and innovations resulting from Research and Development activities meet the economic, technical and social needs of the business and society, provide a competitive advantage and include developments that increase the production and change the quality of products and services. In this respect, there is a direct relationship between technological innovations and developments and social and economic welfare. The protection and registration of the inventions obtained as a result of Research and Development activities increase the importance of the patent for presence.