İyonize radyasyon sonrası gelişen oksidatif beyin ve spinal kord hasarını iyileştirmede deksametazon ve melatoninin etkilerinin sıçan modelinde karşılaştırılması
Histopathologic and biochemical comparison of melatonin and dexamethasone on ionizing radiation-induced brain and spinal cord injuries on rats
- Tez No: 700566
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MEMDUH KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma sıçanlarda iyonize radyasyon sonrası gelişen beyin ve spinal kord hasarı modelinde deksametazon ve melatonin etkinliğini karşılaştırmak için yapılmıştır. Radyasyon verilen sıçanlarda tek doz 6.75 Gy (LD50) tüm vücut ışınlaması yapıldı. Toplamda 8 adet erkek Wistar albino sıçan rastgele olarak 4 gruba bölündü ve her bir grup 24 saatlik ve 72 saatlik takip edilecek şekilde 2 alt gruba bölündü: 1) Sham grupları (S24 ve S72), 2) Işınlama yapılan kontrol grupları (K24 ve K72), 3) Işınlama sonrası melatonin (10 mg/kg) uygulanan grupla (M24 ve M 72). Beyin ödemi, oksidatif stres (GSH ve MDA düzeyleri ölçülerek değerlendirildi) ve histopatolojik doku hasar skoru değerlendirildi. Sham grubu ile karşılaştırıldığında beyin ve sıvı içeriği kontrol gruplarında artarken deksametazon ve melatonin uygulanan gruplarda benzerlik gösteriyordu. Oksidatif stres, melatonin uygulaması ile azalmıştı. Hatta deksametazon uygulaması beyin MDA düzeylerindeki artışı ve 72 saat takip edilen spinal kord GSH düzeyindeki azalmayı engellemişti. Histopatolojik inceleme, nöronal doku hasarına karşı melatonnin en az deksametazon kadar etkin olduğunu ortaya koydu. Bütün bu bulgular göstermektedir ki melatonin, iyonize radyasyona bağlı MSS hasarında koruyucu bir ajan olarak göz önüne alına bilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to compare the effects of dexamethasone and melatonin against brain and spinal cord injury due to ionizing radiation models in rats. Irradiated rats receive one LD50 dose (6,75 Gy) of whole-body ionizing radiation. A total of 48 male Wistar albino rats were randomized into four groups which have two different follow-up periods (24h and 72h): 1) Sham groups (S24 and S72), 2) Control groups which were irradiated (C24 and C72), 3) Dexamethasone administrated groups (0,25 mg/kg) after irradiation (D24 and D72), 4) Melatonin administrated groups (10 mg/kg) after irradiation (M24 and M 72). Brain oedema, oxidative stress (evaluated by sh and MDA assays), and histopathologic tissue damage scores were evaluated. Brain water contents were higher in control groups but were similar with dexamethasone and melatonin administrated groups in comparison with sham groups. Oxidative stress was reduced with melatonin administration. Also, dexamethasone administration prevents increase of brain MDA in both follow-up period and decrease of spinal GSH level in 72h follow-up period. Histopathologic examination revealed that melatonin was as effective as dexamethasone to reduce neuronal tissue damage. Taking all these points into consideration suggests that melatonin can be related to protection of CNS injury induced by irradiation.