Resmi kalkınma yardımlarının Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerine bulanık AHP ve bulanık MOORA desteğinde uygulanması
Implementation of official development assistance in the Balkans and Eastern European countries with fuzzy AHP and fuzzy MOORA support
  1. Tez No: 700590
  2. Yazar: ALPER EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Resmi Kalkınma Yardımlarının (RKY) donör ülkeler (RKY yapan ülke) tarafından alıcı ülkelere uygulanması, dünyada gelişmiş ülkeler tarafından genellikle bir stratejiye bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. KY'yi ülkemizde yürüten ve koordine eden kuruluş TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) olması nedeniyle yürüttüğü faaliyetlerin somut bir stratejiye bağlı olmaması büyük bir eksikliktir. Son yıllarda ülkemizin KY alanında yükselen donör olarak gösterilmesi ve ülkemizin birçok gelişmiş ülkenin üzerinde harcamalar yapması bu konunun önemini göstermektedir. Ayrıca yaptığı harcamaların GSMH'ye oranına bakıldığında dünyada pek çok gelişmiş ülkeyi geride bırakmış olması da bu konunun bir diğer önemli göstergesidir. Bu tezin temelini TİKA tarafından KY'nin uygulanacağı 11 ülke için öncelik durumlarını belirlemek oluşturmaktadır. Bu bağlamda, öncelikle TİKA Uzmanları arasında bir bilgi toplama aracıyla veriler toplanmış, buradan elde edilen sonuçlar bulanık AHP yöntemine aktarılmış ve kriterlerin önem oranları belirlenmiştir. Ardından bu sonuçların aktarılması ile Bulanık MOORA yöntemi esas alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda da bu 11 ülkenin KY'nin uygulanması açısından öncelik durumları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Implementation of Official Development Assistance (ODA) by donor countries (country that performs ODA) to recipient countries is generally carried out by developed countries in the world depending on a strategy. Since TİKA (Turkish Cooperation and Coordination Agency) is the organization that carries out and coordinates the DA in our country, it is a great deficiency that the activities it carries out do not depend on a concrete strategy. The fact that our country has been shown as a rising donor in the field of DA in recent years and that our country has spent more than many developed countries show the importance of this issue. In addition, considering the ratio of her expenditures to GNP, its surpassing many developed countries in the world is another important indicator of this issue. The basis of this thesis is to determine the priority status for 11 countries where CG will be implemented by TIKA. In this context, first of all, data were collected among TIKA Experts with an information collection tool, the results obtained from this were transferred to the fuzzy AHP method and the importance rates of the criteria were determined. Then, as a result of the calculations made on the basis of the Fuzzy MOORA method with the transfer of these results, the priority status of these 11 countries in terms of the implementation of DA has been revealed.