Kitle fonlaması ile KOBİ finansmanı
SMEs financing with crowdfunding
- Tez No: 700589
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkemizde kitle fonlaması finansman yöntemi düzenleme yoksunluğunun olduğu dönemde yaşanan“çiftlikbank”örneği gibi kötü örneklerle yatırımcıların zarar etmesiyle ve mağdur olmaları ile sonuçlanmıştır. Bunun üzerine Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenleme yapılmış; 03.10.2019 tarihinde Resmî Gazete 'de“Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği”, yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğ ile şimdi aktif yükümlülükler getirmiştir. Ülkemizdeki ekonomik faaliyetlerin büyük bir bölümü küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) tarafından yerine getirilmektedir. Kitle fonlaması platformları, küreselleşme ve dijitalleşmenin de etkisiyle girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmelerinde ulusal sınırları da aşarak dünyanın herhangi bir yerinden bir iş fikrini ya da projesini tanıtıp aracısız bir şekilde yatırımcıların, destekleyicileri ile buluşması sağlama görevi üstlenmektedir. Kitle fonlaması, girişimcilerin finansmana erişimini sağlarken yer ve zaman kısıtını ortadan kaldırmakta ve yatırımcı arama, ikna etme süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Bu yönüyle kitle fonlaması yönteminin KOBİ'ler tarafından rağbet edilerek kullanılması beklenmektedir. Bu tezin amacı kitle fonlaması finansman yönteminin KOBİ'ler tarafından özellikle mikro ölçekli işletmelerin finansmana erişiminde yeni nesil bir finansman yöntemi olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Çalışmanın sonucunda Türkiye'de KOBİ'lerin kitle fonlaması finansman yöntemini henüz çok iyi tanımadıkları, yeni bir finansman yöntemi olarak temkinli yaklaştıkları ve henüz yaygın olarak kullanmaya başlamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, the crowdfunding financing method resulted in bad examples such as the“çiftlikbank”example experienced during the period of lack of regulation, with investors making losses and being victims. Thereupon, a regulation was made by the Capital Markets Board; On 03.10.2019, the“Communiqué on Share Based Crowdfunding”was published in the Official Gazette and entered into force. With the Communiqué, it has now brought active obligations. A large part of the economic activities in our country are carried out by small and medium-sized enterprises (SMEs). Crowdfunding platforms, with the effect of globalization and digitalization, undertake the task of introducing a business idea or project from anywhere in the world, and enabling investors to meet with their supporters, without intermediaries, by crossing national borders, in order for entrepreneurs to realize their business ideas. While crowdfunding provides entrepreneurs with access to finance, it eliminates time and place constraints and facilitates investor search and persuasion processes. In this respect, it is expected that the crowdfunding method will be popular and used by SMEs. The aim of this thesis is to investigate the usability of crowdfunding financing method as a new generation financing method by SMEs, especially for micro-scale enterprises' access to finance. As a result of the study, it has been determined that SMEs in Turkey do not know the crowdfunding financing method very well, they are cautious as a new financing method and have not started to use it widely yet.