Gürcü-Türk masallarının karşılaştırmalı incelenmesi ve Gürcü halk masallarının Türkçe çevirisi
Comparative analysis of Georgian-Turkish tales and Turkish translation of Georgian folk tales
  1. Tez No: 700613
  2. Yazar: GİZEM TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NANULİ KATCHARAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kafkas Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gürcü Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
'Gürcü-Türk masallarının karşılaştırmalı incelenmesi ve Gürcü halk masallarının Türkçe çevirisi' adlı yüksek lisans tez çalışmasında, masalların ortaya çıkış dönemi ve masal hakkında genel bilgiler göz önünde bulundurularak karşılaştırmalar yapılmıştır. Çeviri masallarını belirlerken Gürcistan'da herkes tarafından bilinen masallar olmasına dikkat edilmiştir. Gürcü halk masallarının Türk diline çevrilmesiyle iki kültürde de tanıtılması amaçlanmıştır. Böylelikle Gürcü dili alanında yapılan çalışmanın kaynak teşkil edeceği düşünülmektedir. Söz konusu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın yöntemini belirleyen tez yazım aşamalarından bahsedilmiştir. Çalışmanın esasını teşkil eden ikinci bölümde ise Gürcü Türk masallarının karşılaştırmalı incelenmesi ve Gürcü halk masallarının Türkçe çevirisi ile ilgili ayrıntılı incelemeler bulunmaktadır. Gürcüceden Türkçeye masal çevirisi daha öncede yapılmıştır. Ama bu çalışmada ilk defa yapılan toplu masal çevirisine yer verilmiştir. Bu durum bu çalışmayı diğer yapılan çeviri çalışmalarından ayırt etmektedir. Çünkü ilk defa aynı çalışmada birden fazla masal çevirisine yer verilmiştir. Bu incelemeler sırasında çeşitli kaynaklardan yararlanılmış ve birden fazla sözlük kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the master's thesis study titled“Comparative analysis of Georgian -Turkish fairy tales and Turkish translation of Georgian folk tales”, comparisons were made taking into account general information about the period of emergence of fairy tales and fairy tales. When determining translation tales, it was noted that there are fairy tales known to everyone in Georgia. It is aimed to introduce Georgian folk tales in both cultures by translating them into Turkish languages, so that the work carried out in the field of Georgian language will be the source. The study consists of two parts. In the first part, the thesis writing stages that determine the method of the study are mentioned. In the second part, which constitutes the basis of the study, are detailed analysis of Georgian-Turkish fairy tales and Turkish translation of Georgian folk tales. Fairy tale translation from Georgian to Turkish has been done before. However, in this study, the first mass fairy tale translation was included. This distinguishes this work from other translation studies. Because for the first time, multiple fairy tale translations were included in the same study. During this analysis, various sources were used and multiple dictionaries were used.