Nijer ve Türk ceza hukuklarında cezanın amacı ve yaptırım türleri
Purpose of penalty and types of sanctions in Niger and Turkish criminal law
  1. Tez No: 700614
  2. Yazar: OUMAROU MAMANE BALLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Suç ve suça verilen tepki olarak ceza, toplumsal yaşamın bir parçasıdır. Tarihin her döneminde farklı biçim ve önemde algılansa da ceza ve cezalandırma kavramı günümüze kadar varlığını korumuştur. Eski dönemlerde, ceza kavramı neredeyse sadece bedensel cezayı ifade eder. Günümüzde ise çeşitli ceza türleri ve cezalandırma anlayışları üzerinde durulmaktadır. Eski dönemlerde suç işleyene uygulanacak belirli eylemeler yoktu. Ceza vermek aile veya kabilenin reisi tarafından verilen bir kararla olurdu. Çoğu ceza örf ve adet dayanılarak belirlenirdi. Aynı şekilde işlenen suçlara karşı intikam, kefaret fikri de yaptırımlarda temel olarak yer almıştır. Bu dönemlerin ardından aydınlanma dönemi gelmiştir, bu dönem ceza hukukunda felsefi veya insani dönem olarak da bilinir. Bu zamanda özellikle Montesquieu, Beccaria, Voltaire gibi düşünürler ceza hukuku alanda büyük bir değişime yol açmışlardır. Özelikle Cesare Beccaria cezalandırma fikrinin değişmesinde büyük bir rol oynamıştı, hata ceza hukuk biliminin kurucusu ve klasik ceza hukuk okulunun mimarı olarak bilinir. Bu dönemde cezanın insancıl olması amaçlanır. Bu okullar arasında yer alan pozitif okula ve onun temsilcisi Lamboroso'ya göre suçu işleyen kişi suçtan daha önemlidir diyerek cezaların insancıl olmasını savunuyordu. Bu okulda ortaya konulan düşünceler ile suçlular ve insanlar arasında iyi bir bağ kurmak hedeflenmiştir. Çünkü kişi, suçtan daha kıymetlidir. Bu okullar ve diğer doktrinler birçok ülke mevzuatına izlerini bırakmış ve her okul bir önceki okuldan etkilenmiştir. Bu düşüncelerin ardından günümüzde yeni ceza politikasi ortaya çıkmıştır, yani suçluya karşı uygulanacak yaptırım cezalandırmadan ziyade, insan haklarını güvence altına alan bir müessese haline gelmiştir. Yani cezanın amacı modern ve demokratik bir sistemde, bireyin hak ve özgürlüklerinin ihlalini önlemektir. Bu sebeple çoğu ülkelerde ölüm cezası çağdaş ceza politikaları ile uluslararası ceza politikasının amacına uyum sağlanmadığı için kaldırmıştır. Cezanın amacı şunlar ifade eder: Suçun işlemesini önlemek, Toplumsal barış sağlamaktır. Cezalandırma, toplumun güveliğini bozmak ve intikam almak olarak değil, toplum düzenini ve toplumu iyileştirmenin yolu olarak görülür. Bu sebeple de Ceza hukukunun varlık nedeni yaptırımlar aracılığı ile toplumsal düzenin korunmasıdır. Toplumun güvenliğini korumak ve istikrarını sağlamak, kamu sağlığını ve çevreyi korumak, hukuk devletin korumak, ceza hukukunun temel amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Punishment as a response to crime and crime is a part of social life. Although it has been perceived in different forms and importance in every period of history, the concept of punishment and punishment has preserved its existence until today. In ancient times, the concept of punishment meant almost exclusively corporal punishment. Today, various types of punishment and punishment concepts are emphasized. In ancient times, there was no specific act of committing a crime. Punishment is decided by the head of the family or tribe. Most of them are cut based on custom. Likewise, the idea of revenge and atonement for the crimes committed was also included in the sanctions. These periods were followed by the Enlightenment period, this period was called the Philosophical or Humane period. At this time, thinkers such as Montesquieu, Beccaria, Voltaire caused great changes in the field of criminal law. Cesare Beccaria, in particular, played a large role, the fault is called the founder of criminal law and the architect of the classical criminal law school. Punishment is intended to be humanitarian. Among these schools, there is a positive school, and according to them, the person who commits the crime is more important than the crime, and Lamboroso was defending this system. This school aims to establish a good bond between criminals and people. Because the person is more valuable than the crime. Thanks to their doctrines and other doctrines, these schools have left their mark on the legislation of many countries and each school has been influenced by the previous school. After these thoughts, a new penal policy has emerged today, that is, it has become a principle that guarantees human rights rather than punishment. In other words, the purpose of punishment is to prevent the violation of the rights and freedoms of the individual in a modern and democratic system. For this reason, in many countries, the death penalty has been abolished in order not to harmonize the purpose of contemporary penal policies and international penal policy. What we call the purpose of punishment means the following: To prevent crime, to provide social peace, because punishment is not seen as breaking the security of the society and taking revenge, but as a way to improve the social order and society. For this reason, the reason for the existence of criminal law is the protection of social order through sanctions. To maintain public order and security, because Punishment is given in the name of society. It is given to protect the safety and stability of the society and to protect the offender against the violence of the relatives of the victims. To protect public health and the environment. Law plays an important role in protecting the state, criminal law and the protection of fundamental rights and freedoms in the state of law.