GDPR compliance of CRAs: Looking through the lens of twitter
CRA'lerin GDPR uyumluluğu: Twitter'ın merceğinden bakarak
  1. Tez No: 700620
  2. Yazar: KÜBRA AYDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ABDULLAH BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çeşitli kaynaklardan tüketiciler ve işletmeler hakkında bilgi toplayan Kredi referans ajansları (CRA'lar), birçok kuruluşun, başvuru sahiplerinin ve hizmetlerinin müşterilerinin kredi itibarını değerlendirmesine yardımcı olur. CRA'ların iş modeli, Avrupa Birliği'nin yeni GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) gibi işlerini yürüttükleri farklı ülkelerde ilgili yasal çerçeveler dahilinde işlenmesi gereken son derece hassas olanlar da dahil olmak üzere yüksek hacimli kişisel verilerin işlenmesine dayanır. Bu belge, Twitter'daki CRA ve GDPR ile ilgili tartışmaların veriye dayalı bir analizini bildirmektedir. Analizimiz, en büyük üç çok uluslu CRA'yı kapsamaktadır: Equifax, Experian ve TransUnion ve ayrıca Birleşik Krallık'ın veri koruma otoritesi ICO ve iki Birleşik Krallık merkezli gizlilik savunucu STK, Privacy International ve Open Rights Group (ORG) 'ye de baktık. Resmi Twitter hesaplarının herkese açık tweet'lerini ve onlar hakkında konuşan diğer herkese açık tweet'leri analiz ettik. Analizimiz, genel kamuoyunda CRA ve GDPR ile ilgili veri gizliliği sorunlarına ilişkin çok şaşırtıcı bir farkındalık eksikliğini ve ilgili GDPR ile ilgili gizlilik konularında genel kamuoyuna CRA'ların aktif iletişiminin şaşırtıcı bir eksikliğini ortaya çıkardı: toplanan 39.549 tweetten sadece 153 alakalı tweet belirledi. Bu az sayıdaki tweet'e, veri sahibi haklarını veya gizlilik sorunlarını doğrudan değil, özellikle CRA'ları etkileyen veri ihlalleri başta olmak üzere güvenlik sorunlarından bahsedilmektedir. İkinci aşamada, önceden eğitilmiş model BERT ve sinir ağı algoritmalarını kullanarak otomatik bir metin sınıflandırması uyguladık. Tüm seti GDPR / CRA_Related, GDPR/CRA_Unrelated ve NONGDPR olmak üzere üç ana etikete bölerek makinemizi eğittik ve manuel etiketleme sırasında eksik veri olup olmadığını bulmak için modeli ham 39.549 veriye uyguladık. Hem otomatik hem de manuel sonuçlar tutarlı sonuçlar verdi. Hem manuel hem de otomatik sonuçlarda tweetlerin çoğunun bireyler tarafından atıldığı görülmektedir. Çalışmamız, CRA'ların GDPR açısından veri gizliliği tartışmaları konusunda öne çıkmayı tercih etmediğini ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
Collecting information about consumers and businesses from various sources, Credit reference agencies (CRAs) help many organizations. CRAs' business model depends on processing a high volume of personal data including highly sensitive ones, which must be processed within the relevant legal frameworks in different countries they operate their business, e.g., the European Union's new GDPR (General Data Protection Regulation). This thesis is about a data-driven analysis of CRA- and GDPRrelated discussions on Twitter. Our analysis covers the three largest multi-national CRAs: Equifax, Experian and TransUnion and we also looked at the UK's data protection authority, ICO, and two UK-based privacy-advocating NGOs, Privacy International and Open Rights Group (ORG). We have analyzed public tweets of their official Twitter accounts and other public tweets talking about them. We performed a two-stage analysis in our study. The first phase is a descriptive analysis where we manually labelled tweets and identified main themes in the discussions. Our analysis revealed a very surprising lack of awareness of CRA- and GDPR-related data privacy issues within the general public and an surprising lack of active communications of CRAs to the general public on relevant GDPR-related privacy issues: out of 39,549 collected tweets we identified only 153 relevant tweets. This small number of tweets are dominated by mentions of security issues, especially data breaches affecting CRAs, not data subject rights or privacy issues directly. At the second stage, we applied an automatic text classification by using the pretrained model BERT and neural network algorithms. By dividing the whole set into three main labels GDPR/CRA_Related, GDPR/CRA_Unrelated and NONGDPR we train our machine and apply the model on the raw 39,549 data to find if there are data missed while manual labelling. Both the automatic and manual results give consistent results. It is observed in both manual and automatic results that most of the tweets are posted by individuals. Our study reveals that CRAs don't prefer to be salient about data privacy discussions from GDPR's point of view.