Öğretmenlerin ve yöneticilerin aşırı iş yükü ve tükenmişlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between teachers and school administrator's perceptions of overload and burnout
- Tez No: 700651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, eğitim yönetimi temelinde öğretmenlerin ve yöneticilerin aşırı iş yükü ve tükenmişlik algıları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Çalışanların aşırı iş yükü ve tükenmişlik düzeylerinin, birbirleri ile ne ölçüde ilişkili olduğu, çalışmanın motivasyonunu oluşturmaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkinin; faktör analizi, korelasyon analizi gibi istatistiksel yöntemler ile analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada İstanbul Başakşehir'de eğitim veren özel kurumlar ele alınmış, konu ile ilgili hazırlanan ölçek formu ile öğretmenler ve yöneticilerden alınan veriler kullanılarak çalışmada yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, hem öğretmenlerin hem de yöneticilerin tükenmişlik düzeyleri orta seviyede bulunmasına karşın, öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri yöneticilere göre daha yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin ve yöneticilerin aşırı iş yükü düzeyleri, birbirine yakın bulunmuştur. Her iki grup için de aşırı iş yükü düzeyi yüksektir. Bununla birlikte katılımcıların aşırı iş yükü ile tükenmişlik algıları arasında pozitif bir ilişki vardır. Aşırı iş yükü ve tükenmişlik düzeyleri, katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışılan süre ve çalıştıkları pozisyonlara göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between teachers' and administrators' perceptions of excessive workload and burnout on the basis of educational administration. The extent to which the excessive workload and burnout levels of the employees are related to each other constitutes the motivation of the work. The relationship between the variables; It is aimed to be analyzed by statistical methods such as factor analysis and correlation analysis. In the study, private institutions providing education in Istanbul Başakşehir were discussed, and the relations between the variables in the study were examined by using the scale form prepared on the subject and the data obtained from the teachers and administrators. According to the findings, although the burnout levels of both teachers and administrators were at a moderate level, the burnout levels of teachers were found to be higher than that of administrators. The excessive workload levels of teachers and administrators were found to be close to each other. The level of overwork is high for both groups. However, there is a positive relationship between the participants' excessive workload and their perceptions of burnout. Excessive workload and burnout levels differed according to the gender, age, education level, duration of work and positions of the participants.