Doğalgaz tesisatının binaya kurulum sürecindeki risklerin bulanık-FMEA yöntemi ile analizi-İBB uygulaması
Installation of natural gas installation fuzzy-FMEA of risks in the process analysis by method-Istanbul Metropolitan Municipality example
- Tez No: 700652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Doğalgaz tesisatlarının kurulum süreçlerinde meydana gelebilecek hataların oldukça maliyetli ve tehlikeli sonuçları olabilmektedir. Bu noktada, doğalgaz tesisatının kurulum projelerinde risk yönetimi ve sistem güvenilirliği büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma doğalgaz tesisatının tasarım ve kurulum süreçlerindeki riskleri analiz edip mevcut sisteme iyileştirme önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, kurulumu yapılacak bir doğalgaz tesisatında karşılaşılabilinecek risklerin ve elde edilen verilerin etkilerinin tespit edilmesi amacıyla Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) yöntemi kullanılmıştır. FMEA'da gerekli risk eylemlerinin önceliklendirilmesi tahmini bazda subjektif olarak yapılır. Bu çalışmada riskleri daha hassas derecelendirme ve sıralama yapılabilmesi için bulanık FMEA kullanılmıştır. Bulanık-FMEA ile risklerin önceliklendirilmesinden sonra pareto analizi yardımı ile iyileştirme önerileri sunulacak olan riskler belirlenmiştir. Bu çalışma sonuçlarının hem doğalgaz kurulum hem de diğer yüksek risk içeren süreçlerinde sistem emniyeti sağlayan, profesyonellere yardımcı olması beklendiği gibi çalışmanın bu alanda çalışan araştırmacılara da faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to errors that may occur in the installation of natural gas installations, they can have dangerous consequences. Risk management and reliability are important in installation projects of natural gas installations. This study aims to analyze the risks in the design and installation processes of the natural gas installation and present the current system improvement suggestions. In the study, the error of the risks that may be encountered in a natural gas installation to be installed and the error of the risks that may be encountered Error Types and Effects Analysis (FMEA) method was used. In FMEA, the prioritization of required risk actions is done subjectively on an estimated basis. For more precise grading and sorting of this risk, fuzzy FMEA is used. Around the risks for which improvement suggestions will be presented with the help of pareto analysis after prioritizing risks with Fuzzy-FMEA. The results of this study have provided system security in both natural gas installation and other high-risk processes, and it is expected to be beneficial to researchers working in this field, as it is expected to assist professionals.