COVID-19 sürecinde uzaktan çalışmanın özerklik ve işyaşam dengesi noktasında çalışan algısında performans ve motivasyona etkisi- Ankara'da özel sektör çalışanı evli kadınlar üzerine nitel bir araştırma
The effect of remote working on performance and motivation in employee perception on autonomy and work-life balance in the COVID-19 period- a qualitative study on married women working in the private sector in Ankara
  1. Tez No: 740987
  2. Yazar: DENİZ BOZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmanın amacı, COVID-19 salgını sırasında özel sektör çalışanı evli kadınlar için uzaktan çalışma ile iş yaşam dengesi ve özerklik seviyesi noktasında çalışanın performans ve motivasyon algısı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. 2019 yılında COVID-19 salgının ortaya çıkması ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kısa sürede pandemi olarak kabul edilmesinin ardından salgının etkilerini azaltmak amacıyla dünya genelinde kapanmalar, sosyal mesafe vb. tedbirler alınmıştır. Alınan bu tedbirler dolayısıyla işyerlerinde örgüt yapısı ve çalışma hayatı anlamında önemli değişiklikler gerçekleşmiştir. Bu değişikliklerden biri de pek çok örgütün zorunlu olarak uzaktan çalışma modelini uygulamaya koyması olmuştur. Bu model daha önce kısmen uygulanmış olsa da pandemi ile birlikte bir anlamda zorunlu olarak çok daha yaygın hale gelmiş, uzaktan çalışma modeli neredeyse tamamen evden çalışma modeline dönüşmüştür. Bu çalışmanın amacı, uzaktan çalışma modeli ile çalışanın iş-yaşam dengesi ve özerklik açısından performans ve motivasyon algısı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bunun için küresel salgın döneminde zorunlu uzaktan çalışma modelini uygulayanların yeni bir iş yeri olarak eve ne ölçüde uyum sağlayabildiğinin belirlenmesi önemlidir. Bu bağlamda, yukarıda bahsedilen ilişki çıktılarını ortaya koymak amacıyla bu araştırmada örneklem grubu olarak COVID-19 nedeniyle uzaktan çalışan evli kadınlar seçilmiştir. Daha güvenilir bilgilere ulaşmak için nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve kartopu örnekleme yoluyla farklı sektörlerde çalışan kadınlar seçilmiştir. Görüşmeler yapıldıktan sonra ses kayıtları ve görüşme notları incelenerek kodlara, kategorilere ve temalara ulaşılmıştır. Çalışma ile katılımcıların dönem içinde yaşadıkları durumların, performanslarını nasıl etkilediği ve motivasyon algılarının derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bulgular sonucunda, iş yaşam dengesi ve özerklik noktasında uzaktan çalışmanın çalışma hayatına bağlı olarak uzaktan çalışan kadınların performans algısı ve motivasyonu üzerinde kişiden kişiye farklı bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between remote working for married women working in the private sector during the COVID-19 epidemic and the their perception of performance and motivation in terms of work-life balance and autonomy level. After the COVID-19 epidemic emerged in 2019 and was recognized as a pandemic by the World Health Organization in a short time, closures and social distance etc. measures were taken worldwide to reduce the effects of the epidemic. Due to these measures taken, significant changes have taken place in terms of organizational structure and working life in workplaces. One of these changes has been that many organizations have forced the remote working model into practice. Although this model was partially implemented before, it has become much more common in a sense with the pandemic, and the remote working model has almost completely turned into a working from home model. The aim of this study is to determine the relationship between the remote working model and the employee's perception of performance and motivation in terms of work-life balance and autonomy. For that, it is important to determine to what extent those who apply the compulsory remote working model during the global epidemic period could adapt to the home as a new working place. In this respect, married women who worked remotely because of COVID-19 were chosen as the sample group in this research so as to to find out the aforementioned relationship outputs. In order to reach more reliable information, qualitative research method was used and women working in different sectors were selected through snowball sampling. After interviews were conducted, codes, categories and themes were reached by reviewing the audio recordings and interview notes. With the study it was intended to focus on the circumstances experienced by the participants during the period and how they affect their performance and motivation perceptions are examined in depth. As a result of the findings obtained through the interviews conducted within the scope of the research, it has been observed that remote working has a different effect from person to person on the perception of performance and motivation of women who work remotely, depending on work-life balance and autonomy.