Onlıne çalışma uygulamasının medya sektörü çalışanlarının motivasyon ve performansları üzerindeki etkileri
The impact of remote working on the motivation and performance of media employees
  1. Tez No: 770797
  2. Yazar: ARZU AKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Covid–19 salgın sürecinde işin devamlılığını sağlamak için uygulamaya başlayan uzaktan çalışma şeklinin, işletmeler için kolay hayata geçirilen bir uygulama olmadığı, şirketlerin kültüründen, teknolojik ve fizyolojik alt yapısına, organizasyon yapılarından, iş yapış şekillerine kadar her alanda değişimin kaçınılmaz olduğu görülmüştür. Sürdürülebilir rekabet ortamında şirketleri farklı kılacak, verimliliklerini sağlayacak en önemli kaynağın insan kaynağı olduğu, yetenekli çalışanların şirkete kazandırılması, eğitilmesi ve motive edilerek uzun dönemli istihdam edilmesi önem taşımaktadır. Günümüzde işverenlerin çalışanları sadece ücret, yan haklar, kariyer, eğitim gibi faktörlerle motive edemediği, çalışanların farklı iş modelleri, farklı çalışma şekillerini tercih ettiği, mobiliteye, kişisel sağlıklarına, psikolojilerine daha çok önem verdiği görülmektedir. Değişimin sonucu olarak hem şirketler hem de çalışanlar için uzaktan çalışma şekli bir tercih nedeni olabilmektedir. Uzun vadede işletmenin hayatta kalabilmesi ve gelişimini sağlaması için bu değişimi farkına vararak, köklü değişikliklere gitmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle araştırmamızda medya sektöründe yeni uygulamaya başlayan uzaktan çalışma şekli ele alınmış, medya çalışanlarının motivasyon ve performansları üzerindeki etkisi incelenerek, sektöre ışık tutması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde faaliyet gösteren medya grubu çalışanlarında oluşmaktadır. Araştırma Mayıs–Haziran 2022 tarihlerinde gazete, dergi, dijital mecralarda görev yapan 113 çalışan ile anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, araştırmanın yapıldığı medya sektöründe çalışanların yaş, cinsiyet, eğitim vb. demografik özelliklerinin uzaktan çalışma algılarını sadece bazı alt boyutlarda etkilediği görülmüştür. Uzaktan çalışma algısı üzerinde anlamlı etki yaratan demografik özellikler daha çok toplam iş tecrübesi ve kurum içi kıdem olmuştur. Uzaktan çalışma algısı alt boyutlarından iş-yaşam dengesi, etkinlik ve verimlilik, en çok da motivasyon ve performans üzerinde anlamlı etki göstermiştir. Ayrıca gazete çalışanlarının uzaktan çalışma algılarının diğer gruplardan anlamlı bir biçimde daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was observed that remote working, which started to be practiced mandatorily during the Covid-19 pandemic, was not an easy practice for companies. This quick shift caused many changes in all organizations, from corporate culture to the technologic and physiologic substructure, from directors to employees, and new working forms and practices arose. On the other hand, human resources are the most important source that will make companies differ in a sustainable competition environment and ensure their productivity. Today employees are not motivated only by tangible factors such as wage, career, and training. However, they pay much more attention to different business models, working forms, mobility, personal health, and psychology. As a result of the change, remote working became an implementation preferred by both companies and employees. Therefore, in our study, remote working and its effects on media employees' motivation and performance were studied. The study sample includes employees of a media group operating in İstanbul. The research was conducted using a questionnaire with 118 employees working in newspapers, magazines, and digital environments between May- June 2022. According to the results, demographic characteristics of the employees such as age, gender, and education affect the perceptions of remote work only in some sub-dimensions. Demographic characteristics that significantly impacted the perception of remote work were total work experience and in-house seniority. Among the sub-dimensions, work-life balance, efficiency & productivity, and motivation significantly affected performance. In addition, it was determined that newspaper employees' perception of remote work was significantly lower than that of other groups.