The effect of neuromarketing in business on consumer purchasing decisions
İşletmelerde nöropazarlamanın tüketici satın alma kararlarına etkisi
  1. Tez No: 700777
  2. Yazar: YELİZ ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çağımızda işletmeler teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte mevcut geleneksel pazarlamanın yeterli gelmediğini fark edip, teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak yeni yöntemlere başvurmaktadırlar. Yaklaşık 10 yıldır adını daha çok duyduğumuz Nöropazarlama'nın işletme ve tüketici açısından faydalarını bu araştırmada ele alacağız. Gelişen Dünya'ya ayak uyduramayan işletmelerin varlıklarını yitirdiğini tarihte çokça duymaktayız. Bu sebepledir ki hem varlıklarını sürdürme hem sektöründe lider konumda olma hem de sürdürülebilir bir marka olabilmek için yenilikleri takip etmek ve uygulamak işletmeler için çok önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı: Nöropazarlama'nın tüketici satın alma kararlarına etkisini araştırmak ve bununla ilgili yapılan çalışmaların sonucunu paylaşmaktır. Bu çalışmada tüketiciyi yakından tanımak ve onu etkileyen unsurları anlayarak işletme sahibi ya da yöneticilerinin bu konuda daha sağlıklı pazarlama kararları verebilmelerine yardımcı olmaktır. Bu çalışmada tüketici ve Nöropazarlama kavramları açıklanmış ve bu konuyla ilgili 503 kişi ile anket yapılarak ulaşılan sonuçlar paylaşılmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk testleriyle incelenmiştir. İkili gruplara göre normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Üç ve üzeri gruplara göre normal dağılmayan nicel verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Dunn testiyle gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı ve kısmi korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Tüketici davranışları üzerine etki eden bağımsız değişkenlerin incelenmesinde lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları nicel veriler için ortalama ± s.
Özet (Çeviri)
Business Management In our age, businesses realize that the existing traditional marketing is not sufficient with the rapid progress of technology and take advantage of the blessings of technology to create new technologies are resorting to methods. In this reasearch, we will discuss the benefits of Neurumarketing, which we have heard more about for about 10 years, in terms of business and consumers. We hear a lot in history that businesses that cannot keep up with the developing world lose their existence. For this reason, it is very important for businesses to follow and implement innovations in order to maintain their existence, to be a leader in the sector and to be a sustainable brand. Purpose of the research: To investigate the effect of neuromarketing on consumer purchasing decisions and to share the results of studies related to this. In this study, it is aimed to get to know the consumer closely and to understand the factors that affect him, and to help business owners or managers to make healthier marketing decisions in this regard. In this study, the concepts of consumer and neuromarketing were explained and the results obtained by making a survey with 503 people related to this subject were shared. Data were analyzed with IBM SPSS v23. Compliance with normal distribution was examined by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk tests. The Mann-Whitney U test was used to compare the data that were not normally distributed according to the paired groups. The Kruskal Wallis test was used to compare the non-normally distributed quantitative data for groups of three or more, and multiple comparisons were made with Dunn's test. Spearman's rho correlation coefficient and partial correlation coefficient were used to analyze the relationships between quantitative data. Linear regression analysis was used to examine the independent variables affecting consumer behavior. Analysis results mean + s for quantitative data.