Total parenteral nutrisyonun immünolojik reaksiyonlara etkisi
  1. Tez No: 70078
  2. Yazar: SERHAT OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Malnutrisyon, cerrahi hastalarda morbidite ve mortalitede artışa yol açan en önemli nedenlerden biridir. Hastalar cerrahi kliniklerine başvurduklarında genellikle primer hastalıklarının sonucu olarak, bazal metabolizma ve kalori ihtiyacındaki artış nedeniyle ve gelişen anoreksi sonucu malnutrisyonda olurlar. Beslenme yetersizliği görülen cerrahi hastalarda aynı zamanda immünolojik reaksiyonların ciddi şekilde baskılanmış olması, morbidite ve mortalite için önemli bir risk faktörü oluşturur. Bu hastalarda nutrisyonel tedavinin uygulanabilirliği, cerrahları malnutrisyonu erken teşhis etme ve beslenme durumunu ortaya koymak için daha güvenilir metodlar aramaya yöneltmiştir. Protein-enerji malnutrisyonunun ortaya konmasında çeşitli andropometrik, biokimyasal ve immünolojik parametreler kullanılmasına rağmen nitrojen balansı, malnutrisyonun değerlendirilmesinde altın standarttır. Son yıllarda malnutrisyonda bulunan cerrahi hastalara, morbidite ve mortalite oranlarını azaltmak amacıyla, beslenme durumunun düzeltilmesi ve kilo kaybının ortadan kaldırılması için sıklıkla nutrisyonel destek uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, malnutrisyonun değerlendirilmesi için gerekli kriterleri incelemek, total parenteral nutrisyon (TPN) ve total enteral nutrisyonun (TEN), immünolojik reaksiyonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Bu prospektif, randomize klinik çalışmada, toplam 50 hasta bulunmaktadır. Birinci grupta yer alan 34 hastaya TPN, ikinci grupta yer alan 16 hastaya da TEN uygulanmıştır. Malnutrisyonun değerlendirilmesi, tüm hastalarda nitrojen dengesinin hesaplanması ile yapılmıştır. İmmünolojik değerlendirmede; immünglobulin ve kompleman seviyeleri, fıtohemaglutininlere lenfositik cevap ve elektroforetik protein düzeyleri ölçülmüş, gecikmiş tip hipersensitivite reaksiyonuna bakmak için deri testi yapılmıştır. Sonuçlara bakınca, hem TPN hem de TEN'un, immünolojik reaksiyonlar üzerinde pozitif etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak lenfosit aktivasyonu ve immünglobulin seviyeleri açısından TEN daha iyi neticeler vermiştir. Sonuç olarak; nutrisyonel destek, malnutrisyonda bulunan cerrahi hastalara uygulanan bütün koruyucu tedavilerin en önemlisidir. Ancak öpere edilecek hastaların beslenmelerinin düzenlenmesinde TEN, mümkün olduğu ölçüde TPN'a tercih edilmelidir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF TOTAL PARENTERAL NUTRITION (TPN) TO IMMUNOLOGIC REACTIONS Malnutrition is one of the major causes of increased morbidity and mortality among surgical patients. Generally, many patients in the surgical departments are malnourished on the admission because of anorexia, a significant increase in caloric requirements and basal metabolism as a result of their primary illness. Also, immunologic reactions of malnourished surgical patients are seriously depressed and cause important risk for morbidity and mortality. The availability of nutritional therapy for these patients has made surgeons avare of the need for early detection of malnutrition and reliable methods for nutritional status. Although variety of anthropometric, biochemical and immunologic parameters are used as indicators of protein-energy malnutrition, nitrogen balance is one of the gold standard to assessment of malnutrition. In recent decades, nutritional support was frequently provided to malnourished surgical patients in an attempt to improve nutritional status and reverse weight loss, with the aim of reducing morbidity and mortality rates. The aim of this study, is to evaluate the assessment of malnutrition and to compare the effects of total parenteral nutrition (TPN) and total enteral nutrition (TEN) to immunologic reactions. This prospective randomized clinical study, consists of total 50 patients, group I; 34 patients given TPN and group II; 16 patients given TEN. Assessment of malnutrition was made by calculating nitrogen balance for all patients. For immunologic evaluation, measurements of immunglobulin and complement levels, peripheral blood activation of lymphocytes by phytohemaglutinins, subpopulation of lymphocytes, protein electrophoresis, skin testing for delayed hypersensitivity were done. According to results of immunological parameters, TPN and TEN have positive effects to immunologic reactions, but TEN gave better results on lymphocytic activation and immunglobulin levels. As a result, nutritional support is a vital component of all preventive treatments available for malnourished surgical patients. Wherever possible, surgeons should choose TEN rather than TPN for the nutritional management of patients undergoing surgery. 75