Algılanan aile ikliminin ve benlik oluşumunun bireylerin romantik ilişkilerinde bağlanma stillerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of perceived family climate and self formation on the attachment styles in the romantic relations of individuals
  1. Tez No: 700803
  2. Yazar: MERVE BALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada bireylerin algıladıkları aile iklimlerinin romantik ilişkilerde bağlanma stillerine etkisinde benlik kurgularının aracı değişkenlik rolü incelenmiştir. Ayrıca, aile ikliminin hem benlik kurguları ile olan ilişkisi hem de romantik ilişkilerde bağlanma stilleri ile olan ilişkisi analiz edilmiş ve katılımcıların algıladıkları aile iklimi ve benlik kurgularının demografik özelliklerine göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Katılımcılar okuma yazması olan, en az 6 aylık bir duygusal ilişkisi olan, Türkçe bilen, reşit ve İstanbul'da yaşayan 420 bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların %55'i kadın ve %45'i erkeklerden oluşmaktadır. Ankete katılanların aile iklimi Bjönberg ve Nicholson tarafından geliştirilen aile iklimi ölçeği ile, romantik ilişkilerdeki bağlanma stilleri Brennan ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilen yakın ilişkilerde yaşantılar (YIYE- II) ölçeği ile ve benlik kurguları Kağıtçıbaşı (2007) tarafından geliştirilen aile içinde özerk-ilişkisel benlik ölçeği ile ölçümlenmiştir. Verilerin analizi SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda aile iklimi değişkeninin hem bireyin benlik kurgularında hem de romantik ilişkilerdeki bağlanma stillerinde anlamlı bir farklılığa neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak aile ikliminin romantik ilişkilerde bağlanma stilleri arasındaki ilişkide bireylerin benlik kurgularının aracı değişken rolü oynamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların bazı demografik değişkenlerinin aile iklimi ve benlik kurgularında anlamlı bir farklılığa neden olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of self-constructs in the effect of family climate perceived by individuals on attachment styles in romantic relationships was investigated. In addition, the relationship of family climate with both self-constructs and attachment styles in romantic relationships was analysed, and it was investigated whether the family climate and self-constructs perceived by the participants change according to their demographic characteristics. Participants consist of 420 individuals who are literate, have an emotional relationship for at least 6 months, speak Turkish, are of age and live in Istanbul. 55% of the participants are women and 45% are men. The family climate of the respondents was determined by the family climate scale developed by Bjönberg and Nicholson, the attachment styles in romantic relationships with the experiences in close relationships (YIYE - II) scale developed by Brennan et al. measured with a self-scale. SPSS 23.0 package program was used to analyse the data. As a result of the study, it was concluded that the family climate variable caused a significant difference in both the individual's self-constructions and attachment styles in romantic relationships. However, it was concluded that the family climate did not play a mediating role in the self-constructions of individuals in the relationship between attachment styles in romantic relationships. However, it was determined that some demographic variables of the participants caused a significant difference in family climate and self-constructions.