Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Kanunları açısından sermaye şirketlerinde birleşme işlemleri ve bir uygulama
Company merger and a practice with regards to Turkish Commercial Code and Tax Acts
- Tez No: 700804
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KABLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Şirketler, Türk Ticari Kanunu açısından bir tüzel kişilik olarak kabul edilmektedir. Tüzel kişiliklerin yapacakları tüm işlemler de Türk Ticaret Kanunu, Vergi Kanunları ve ilgili kanunlar tarafından belli şekil şartları ile yapılması gerekmektedir. Şirket birleşmeleri de, tüzel kişilikler olan şirketlerin uyması gereken bu şekil şartlarının çok önem arz ettiği işlemlerden arasında yer alır. Şirketler, rekabet, kaynaklara kolay ulaşım ihtiyacı, ortaklıklar, mevcut haklar ve benzeri sebepler ile birleşebilmektedir. Tez çalışmasında, bir tüzel kişilik olan şirketlerin kısmı veya tam olarak birleşmesi sonucunda devir olarak kapanacak, devir alacak veya yeni oluşacak tüzel kişiliğin, Türk Ticaret Kanunu, Vergi Kanunları ve ilgili tüm Kanunlar açısından incelenmesi ve örnek bir uygulama ile uygulamacılara yön göstermek amaçlanmıştır. Bu tez çalışması ile Şirketlerin çeşitli sebepler ile ilgili olarak yaptıkları ve yapmayı planladıkları şirket birleşmesi işlemlerinin Türk Ticaret Kanunu, Vergi Usul Kanunu ve ilgili tüm kanunlar açısından düzenli bir şekilde yapılamasının sağlanması ve hukuki altyapısının tam olarak anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması şirket türleri, birleşme teknikleri, yasal düzenlemeler, yasal süreç, örnek uygulama ve sonuç içeren altı bölümden oluşmaktadır. Tez çalışması ile birlikte; şirket birleşmesi planlayan şirket yöneticilere, birleşme işlemi öncesinde, aşamasında ve sonrasında karşılaşacakları tüm yasal mevzuat ve uygulamalar hakkında bir yol haritası oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies are considered as legal entities in terms of the Turkish Commercial Code. All transactions to be carried out by legal entities must also be carried out by the Turkish Commercial Code, Tax Laws and relevant laws, with certain form requirements. The merger of the companies is one of the transactions in which these conditions, which the legal entities, must comply with. Companies can combine in some cases with the developing competitive economic environment, the need for easy access to resources, partnerships, existing rights and other reasons. The thesis study will be quideline for the partial or full merger of companies that are legal entities, will take over or take over or form a new legal entity in terms of Turkish Commercial Code, Tax Laws and all related laws and an exemplary application. A thesis has been prepared to ensure that the mergers of the companies, which they have made and planned to do, for various reasons, to perform their transactions regularly in terms of Turkish Commercial Code, Tax Procedure Law and all related laws and to fully understand their legal infrastructure. The thesis study consists of six chapters including company types, merger techniques, legal regulations, legal process, sample practice and results. Company managers who plan a company merger as a result of the thesis study will have an idea and experience about all legal legislation and practices they will encounter before, during and after the merger process.