Tiroid hastalıklarının tanısında ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçlarının histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılması
  1. Tez No: 70087
  2. Yazar: FAZIL SERDAR GÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ULVİ ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET ve SONUÇ Biz bu çalışmada tiroidin nodüler hastalıklarında ince iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal değerini belirleyebilmek için servisimize yatırılarak öpere edilen hastaların retrospektif olarak ÜAB sonuçlarını araştırdık ve bu sonuçlan hastaların histopatolojik sonuçlan ile karşılaştırdık. ÜAB sonuçlan malign, şüpheli malign, yetersiz materyal ve benign anabaşlıkları altında toplandı. Histopatolojik olarak ise malign ve benign sonuçlar elde edildi. Karşılaştırmada gerçek pozitif, yalancı pozitif, gerçek negatif ve yalancı negatif sonuçlar bulundu. Bu veriler kullanılarak Galen ve Gambino metoduna göre duyarlılık, özgüllük ve doğruluk hesaplan yapıldı. Bu sonuçlar şuası ile %85, %93.4, %92.6 olarak belirlendi. Ayrıca yalancı negatif %1. 15 ve yalancı pozitif sonuç ise %4.6 olarak hesaplandı. Çalışmamızda yüksek duyarlılık ve doğruluk oranlan bulmamıza rağmen, sintigrafik olarak soğuk nodul belirlenen hastaların operasyon şansım sınırlamıyoruz. ÜAB'nin karşısındaki en önemli problemler hala klinisyenin ve sitoloğun deneyimi olarak görülmektedir. Yapılan çalışmalarda klinisyenin bu konudaki deneyiminin alman materyalin yeterliliğini iki kat kadar etkilediği belirlenmiştir. Bu durumda çok sık ÜAB uygulama olasılığı olmayan klinisyenlerin sitoloji sonucunun yeterliliğini etkileyeceklerini düşünmek uygun olur. Aile hekimlerinin kendi bölgelerinde karşılaşacakları tiroid nodüllü hastalar için ÜAB uygulamaları veya uygulanan bir merkeze göndermeleri ve IİAB'ni Usg'den sonraki ilk tanısal test olarak kullanmaları, İİAB'nin güvenli, net ve ekonomik olması nedeni ile uygun olacaktır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we retrospectively compared the cytological and the histopathologic^ results of 87 patients, operated in our service with a diagnosis of a kind of nodular thyroid disease, in order to asses the diagnostic value of fine needle aspiration biopsy of thyroid gland. The results of fine needle aspiration biopsy were grouped under the topics of malignant, suspicious, benign and insufficient material. Histopathological results were grouped under two topics, malignant and benign. In comparison we found false negative, false positive, true negative and tine positive results. By using these results we determined sensitivity and spesifity ratios according to Galen and Gambino method. The results of these ratios are %85 and %93.4 respectively. The ratio of false negative results is %1.15 and false positive results is %4.6. Nowadays, wide usage of fine needle aspiration biopsy can substantially reduce surgical intervention and increase the yield of malignancy. Although we found high sensitivity and spesifity results, we still give an operation chance to all the patients having a cold nodule sintigraficalry. The important two problems of fine needle aspiration biopsy are the experience of clinician and cytologist. The experience of clinician effects especially the ratio of insufficient material. So it is right to think that clinicians who are not often perform fine needle aspiration biopsy, may effect the ratio of insufficient material. For family physicians, it is right to perform aspiration biopsy or refer the patient to a medical center where the aspiration biopsy can be performed, to use it after Usg as an initial dianostic test because of being safe, accurate and cost-effective. 41