Kinezyo bantlamanın adölesan basketbol oyuncularında kassal yorgunluk ve yorgunluk sonrası propriyosepsiyon üzerindeki etkisi
The effect of kinesio taping on the muscular fatigue and post-fatigue proprioception in adolescent basketball players
- Tez No: 700930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE VERGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada kinezyo bandın yorgunluk ve yorgunluk sonrası propriyoseptif cevaplar üzerine etkisi araştırılması amaçlandı. 13 sağlıklı basketbol oyuncusu çalışmaya dâhil edildi. Yorgunluk protokolü oluşturmak için dominant ve nondominant taraf quadriceps kas kuvveti manuel kas kuvvet dinamometresi (hand-held dynamometer) (Baseline Evaluation System, New York) ile değerlendirildi quadriceps max kas kuvvetlerinin %70'i oranında bir yük ile dominant tarafta oturma pozisyonunda tekrarlı 0- 90 derece aralığında diz fleksiyon ve ekstansiyon hareketini içeren bir yorgunluk protokolü oluşturuldu. Yorgunluk Borg Skalsı ile değerlendirildi. Bir hafta arayla aynı protokol aynı bireylere iki kez uygulandı. İlk hafta yorgunluk protokolü öncesi ve sonrasında diz ekleminde dominant tarafta propriyosepsiyon açıyı yeniden oluşturma testi ile 45 derece diz fleksiyonu hedef açıda dijital gonyometre ile ölçüldü. İkinci değerlendirme bir hafta sonra yapıldı. Önce 45 derece diz fleksiyonu hedef açısında açıyı yeniden oluşturma testi ile dominant tarafta propriyosepsiyon ölçümü yapıldı sonra aynı yorgunluk protokolü bu kez dominant taraf kuadriceps femoris kasına fasilitasyon yönünde kinezyo bant ( KB) uygulandıktan hemen sonra tekrarlandı. Her iki değerlendirmede de Borg Skalasında 10 değerini baz alarak yorgunluk protokolü boyunca hareket tekrar sayıları not alındı. İlk değerlendirme sonucunda grup içi yorgunluk öncesi ve sonrası propriyosepsiyon ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmadı ( p> 0,005). KB' li değerlendirmede grup içi yorgunluk öncesi ve yorgunluk sonrası propriyosepsiyon ölçüm sonuçları arasında anlamlı fark bulunmadı ( p> 0,005). Yani KB uygulandğında yorgunluk öncesi ve sonrası arasındaki propriyosepsiyon değerleri anlamlı derecede değişmedi. Antrene olan bu grupta yorgunluğun propriyosepsiyonu anlamlı düzeyde etkilemediği bulundu. İki grup arasında yorgunluk protokolü sırasında hareket tekrar sayısı karşılaştırıldığında anlamlı fark bulundu ( p> 0,005). Çalışmamızda KB' nin yorgunluk üzerinde etkili olduğu enduransın artarak yorgunluğun daha geç oluştuğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of kinesio taping on proprioceptive responses after fatigue and post-fatigue. 13 healthy basketball players are included in this study. To create a fatigue protocol, the dominant and nondominant sides of individuals (quadriceps muscle strength) are evaluated by hand-held dynamometer. (Baseline Evaluation system, New York). With a load of 70% of the quadriceps max muscle strength, a fatigue protocol was established, which included repeated knee flexion and extension movement in the sitting position in the dominant side in the 0-90 degree range. Fatigue was evaluated by the Borg Scale. The same protocol was applied to the same individuals twice at one week intervals. In the first week, before and after the fatigue protocol, the 45 degree knee flexion was measured with a digital ganometer at the target angle with the proprioception angle reconstruction test in the knee joint. The second evaluation was made one week later. Firstly, the proprioception on the dominant side was measured with the angle reconstruction test at the 45 degree knee flexion target angle, then the same fatigue protocol was repeated immediately after applying the kinesio tape to the dominant side quadriceps femoris muscle. In both evaluations, based on the value of 10 on the Borg Scale, the number of repetitions during this fatigue period were noted. As a result of the first evaluation, a significant difference wasn't found between proprioception measurements before and after fatigue within the group(p>0,005). In the evaluation made with the kinesio taping, no significant difference was found between the results of proprioception measurement before and after fatigue within the group(p>0,005). In other words, when the kinesion tape was applied, the proprioception values before and after fatigue did not change significantly. It was found that fatigue did not significantly affect proprioception in this group which was on the train. A significant difference was found when the number of motion repetitions was compared between the two groups during the fatigue protocol(p>0,005). In our study, it was found that the endurance that the kinesio taping was effective on fatigue increased and fatigue occurred later.