Destinasyon yemek imajı, destinasyon kişiliği, memnuniyet ve davranışsal niyet arasındaki ilişkilerin belirlenmesi: Hatay örneği
The relationships destination food image, destination personality, satisfaction and behavioral i̇ntention: The sample of Hatay
- Tez No: 700932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Destinasyon yemek imajı bilişsel ve duyusal pek çok farklı faktörden etkilenerek oluşur ve destinasyondan bağımsız olarak olarak düşünülemez. Ziyaret sırasında deneyimlenen yemeklerin olumlu bir görünüm içerisinde algılanması (bölgeyi yansıtan, çeşitli, kaliteli, sağlıklı gibi) destinasyon kişilik ifadelerinin olumlu yönde gelişimi üzerinde etkili olmaktadır. Yürütülen bu çalışmada destinasyon yemek imajı, destinasyon kişiliği, memnuniyet ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma kapsamında ilk olarak literatür taraması yapılmış ve konuya ilişkin bulguların tespiti için anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma Evreni olarak çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, gastronomi şehirlerinden birisi olan Hatay seçilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu Hatay bölgesini ziyaret eden ve yemek yeme deneyimde bulunmuş ziyaretçiler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Destination food image is formed by being influenced by many different cognitive and sensory factors and cannot be thought of independently of the destination. The positive development of destination personality expressions is influenced by good perceptions of the meals encountered during the visit (representing the region, variety, high quality, healthful, etc.). The impacts of destination food image on the personality of the destination, as well as visitors' perceptions of the effects on satisfaction and behavioral intentions, were investigated in this study. Within the scope of the study, a literature review was undertaken initially, followed by a survey approach to determine the findings. Hatay has been chosen as the population of the study, one of the gastronomy cities that has hosted a great number of civilizations.