İş güvenliği algısı: Optik ve gözlük sektörü
Work safety perception: Optics and glasses sector
- Tez No: 700979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapılan bu araştırmada optik ve gözlük sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan bireylerin iş güvenliği algılarının bazı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya basit tesadüfü örneklem yöntemi ile belirlenmiş olan 244 kadın ve 317 erkek olmak üzere toplam 561 çalışan katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin kişisel özelliklerinin belirlenmesinde demografik ve sektörel 24 soruluk kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin iş güvenliği algılarının belirlenmesinde“İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında frekans analizi, tanımlayıcı istatistik, independent T test ve tek yön ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların mesleklerini iş güvenliği konusunda düşük riskli meslek grubunda gördükleri ve iş kazası geçirme düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların iş güvenliği algılarının orta düzeyde olduğu, buna karşılık iş güvenliğine yönelik önlemleri alma düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre bireylerin iş güvenliği algılarının anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to examine the work safety perceptions of individuals who work in in the optics and glasses sector according to some variables. A total of 561 employees, who include 244 women and 317 men, that were determined by the simple random sampling method, participated in the study. 24 demographic and sectoral questions was used to determine the personal characteristics of the individuals who participate in the study. The 'Occupational Health and Safety Scale' was used to determine the work safety perceptions of the individuals who participate in the study. Frequency analysis, descriptive statistic, Independent T test and One-Way ANOVA were used in SPSS 22.0 programme throughout the analysis At the end of the study, it was determined that participants thought that their professions on work safety are at the low-risk level of the occupational group, and that level of having an occupational accident is low. It was determined that the occupational safety perceptions of the participants were moderate, whereas the level of taking measures for work safety was high. according to demographic variables, it was determined that the work safety perceptions of the individuals differ significantly.