The relationship between being, truth, and art in the thought of heidegger
Heidegger düşüncesinde varlık, hakikat ve sanat ilişkisi
- Tez No: 701009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET İKBAL BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde Heidegger düşüncesinde Varlık, hakikat ve sanat ilişkisi ele alınmıştır. Her ne kadar bir sistem filozofu olarak değerlendirilmese ve çalışmaları sistematik bir bütünlük arz etmese de Heidegger düşüncesi bir devamlılık perspektifi içinde değerlendirilmiştir. Bu çerçevede Heidegger'in, Varlığın zamanın boyutları içerisinde sadece“şimdi”den hareketle ve mevcudiyet (presentia) anlamında yorumlanmasına itiraz etme sebeplerine ve buna ilaveten Varlık anlayışını farklılaştıran unsurlara yer verilmiştir. Daha sonra aletheia olarak aslî hakikat fenomeninden zaman içerisinde uyuşum (adaequatio) fikrine geçişin nasıl gerçekleştiği tahlil edilmiştir. Heidegger'in hakikat anlayışı incelendikten sonra Heidegger'in sanat anlayışı çerçevesinde, sanatın hakikatin vuku bulmasında aslî bir mecra olarak değerlendirilmesinin ne anlama geldiği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between Being, truth and art in Heidegger's thought is discussed. Although he is not regarded as a system philosopher and his work does not present a systematic unity, Heidegger's thought has been evaluated in a continuity perspective. In this framework, the reasons for Heidegger to object to the interpretation of Being within the dimensions of time based only on“now”and in terms of presence (presentia) are examined. In addition, the elements that differentiate Heidegger's understanding of Being from the traditional understanding of Being have been analyzed. Later, it was analyzed how the transition from the fundamental phenomenon of truth (aletheia) to the idea of agreement (adaequatio) over time took place. After Heidegger's understanding of truth was examined, within the framework of Heidegger's understanding of art, it was questioned what it means to evaluate art as an essential medium in the happening of truth.