Hizmet içi eğitimler ve çalışanların iş motivasyonu; İBB. İtfaiye Teşkilatı örnek olayı
In-service trainings and jop motivation of employees (IBB. Fire department case study)
- Tez No: 701008
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma hizmet içi eğitimlerin çalışan motivasyon üzerindeki etkileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye teşkilatı çalışanları üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda 2021 yılı Şubat - Mart ayları içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı'nda görev yapan 25 çalışanla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizine tabi tutularak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; düzenlenen hizmet içi eğitimlerin çalışanların başta becerilerini artırdığı, sonra sırasıyla değişime ve yeniliklere ayak uydurmalarına, malzeme ve teçhizat kullanma bilgilerinin artmasına, olaylara bakış açılarını geliştirerek eksikliklerini tamamlamalarına katkı sağladığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılanlar hizmet içi eğitim öncesine göre iş yaşamlarında hizmet içi eğitim sonrasında başta iş becerisinde gelişme olmak üzere araç gereç kullanım becerisi, öfke kontrolü, problem çözme ve iletişim becerileri, mesleki farkındalık, soğukkanlı davranmak ve özgüven, müdahale becerisi ve olaylara hakimiyet ile kurumsal aidiyet, verimlilik ve motivasyon artışı konularında artış olduğu görüşündedirler. Araştırmaya katılanlara göre verimlilik ve performans artışı, işe odaklanma, hayati ehemmiyet, kurumsal aidiyet ve mesleki haz açısından iş yaşamında motivasyon önem arzetmektedir. Araştırmada hizmet içi eğitimlerin motivasyon üzerinde mesleki gelişim, iş motivasyonunda artış ve özgüven artışı konularında etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of in-service training on employee motivation through the employees of Istanbul Metropolitan Municipality Fire Department. In February March 2021, interviews were conducted with 25 employees who worked in the Istanbul Metropolitan Municipality Fire Department. The data obtained from the interviews were analyzed by subject to content analysis. Held at the end of the research of in-service training to increase the skills of employees, respectively, to adapt to change and innovation, materials, and equipment to increase the use of Information, contributed by developing their perspectives on events, it was determined that to complete the deficiencies.The research participants in-service training according to the work of their lives in pre-service training equipment, including after handling skills on the development of job skills, anger management, problem solving, and communication skills, vocational awareness, act cool and self-confidence, intervention skills, and corporate events dominance of loyalty, increase productivity and agree that there is an increase in motivation.According to the participants of the study, motivation in business life is important in terms of increased productivity and performance, focus on work, vital importance, corporate belonging and professional junkiness.In the study, it was concluded that in-service trainings have an effect on motivation on professional development, increase in work motivation and increase in self-confidence.