Özel okul tercihinde algılanan kalite ve marka çağrışımı etkisi: Amasya örneği
Percei̇ved quali̇ty and brand recall effects i̇n pri̇vate school preference: case of Amasya
  1. Tez No: 701049
  2. Yazar: SERRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Marka-müşteri ilişkisinde, markayı etkili bir şekilde yöneten kuruluşların rekabet dünyasında varlıklarını sürdürdükleri, bunun sağlanmadığı durumda ise kuruluşların faaliyette bulunduğu sektörden silindiği bilinmektedir. Bu düşünceden hareketle kuruluşlar, müşteri odaklı pazarlama anlayışı doğrultusunda çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Söz konusu stratejilerin temel amacı markanın müşteriler açısından değerini yükselterek satın almanın da ötesine geçip onlarla duygusal bağ oluşturmaktadır. Marka değerini oluşturan unsurlar arasında yer alan algılanan kalite ile markanın kullanıcılar açısından taşıdığı önem ortaya koyulurken marka çağrışımları bu önemin müşterilerin zihnindeki yerini temsil eder. Bu tez çalışmasının amacı, algılanan kalite ve marka çağrışımlarının özel okul tercihlerindeki etkisinin sahip olup olmadığının tespit edilmesidir. Bunun yanında, araştırmada marka çağrışım gücü ve algılanan kalitenin ailelerin çeşitli demografik özellikleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Amasya ilinde özel okula giden çocuğu olan aileler oluşturmaktadır. Betimsel tarama modelinin tercih edildiği çalışmanın örneklemini 400 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, ailelerin kişisel bilgilerini ortaya koyan araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile algılanan kalitenin tespit edilmesi amacıyla Yoo ve Donthu (2001) tarafından geliştirilmiş tüketici temelli marka denkliği ölçeği; marka çağrışımları için marka çağrışım gücü ölçekleri kullanılmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 26.00 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ailelerin marka çağrışım gücü ve algılanan kalite ölçeklerinde yer alan ifadelere yüksek düzeyde bir katılım sağladıkları ortaya çıkmıştır. Araştırmada hipotezlerin test sonucunda ise, algılanan kalite bağlamında çocuk sahipliği ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı buna karşın gelire, eğitim düzeyine, yaşa göre anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, marka çağrışım gücü bağlamında çocuk sahipliği ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı buna karşın gelire, eğitim düzeyine ve yaşa göre anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the brand-customer relationship, it is known that the organizations that effectively manage the brand continue to be provided in the competitive world, and if this is not achieved, the organizations are in the organizations they operate. With this in mind, organizations develop various strategies with a customer-oriented marketing approach. The main purpose of this strategy goes beyond buying by promoting the brand outside and emotional bond with it. While the perceived quality among the products and the importance they carry outside the brand are revealed, brand associations take this importance in the main mind. The purpose of this thesis is to determine whether perceived quality and brand associations have an effect on private school preferences. In addition, the research questioned whether there is a significant difference between the various demographic characteristics of families in brand association power and perceived quality. Considering the sample of the study having a child attending a private school in Amasya. When the descriptive scanning model was chosen, 400 people were examined in the sample. As a data collection tool in the research, determining the perceived quality with the personal information form `` Consumer-based brand equivalence scale made by Yoo and Donthu (2001); Brand association power scales were used for brand associations. The SPSS 26.00 package program is used for the analysis of the questionnaire application. It was revealed that the families participating in the study had a high level of participation in the statements in the brand association power and perceived quality scales. As for the test results of the hypotheses in the study, it was determined that there was no significant difference in terms of perceived quality according to child ownership and gender, but a significant difference according to income, education level and age. In addition, in the context of brand association power, it was revealed that there was no significant difference in terms of child ownership and gender, but a significant difference according to income, education level and age.