Annelerin çocuklarının dil edinimine ilişkin inançları ve çocuklarıyla etkileşim biçimlerinin çeşitli değişkenler bağlamında incelenmesi
Examining mothers' beliefs of their children's languageacquisition and the interactions with their children inthe context of various variables
  1. Tez No: 701050
  2. Yazar: NAZLI AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada annelerin çocuklarının dil edinimine ilişkin inançları ve çocuklarıyla etkileşimlerinin; çocuklarının özel gereksinimli olup olmaması, annelerin yaşı, öğrenim durumu, çalışıp çalışmama durumu, eve giren aylık gelir değişkenleri bağlamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 12-72 aylık çocuğu olan 347 anne oluşturmuştur. Annelerin 282'si tipik gelişim gösteren, 65'i özel gereksinimli çocuğu olan annelerdir. Araştırmada Jonston ve Wong'un (2002) aynı amaçla geliştirdikleri anket kullanılmıştır. Anket sonuçları betimsel analiz yoluyla incelenmiştir. Sonuçlar özel gereksinimli çocuğu olan annelerin tipik gelişim gösteren çocuğu olan annelere göre, çalışmayan annelerin çalışan annelere göre, lise ve altı seviyede eğitime sahip annelerin lisans ve lisansüstü seviyede eğitime sahip annelere göre, alt gelir grubundaki ailelerin orta ve üst gelir grubundaki annelere göre daha fazla yönlendirici, daha az fırsat verici davrandıklarını ve çocuklarıyla daha az kitap okuma etkinliği yaptıklarını göstermiştir. Sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmış, sonraki araştırmalara ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examinate the mother's beliefs about their children's language acquisition and the interactions with their children; in terms of following variables; whether their children have special needs, the age of the mothers, educational and employment status of mothers and their monthly income. This research was conducted with survey method. The study group consisted of 347 mothers with 12-72 months old children. While 282 of these mothers have children with typical development, 65 of them have children with special needs. The questionnaire developed by Jonston and Wong (2002) for the same purpose was used in the study. The survey results were analyzed through descriptive analysis. The results obtained from the study, mothers with children with special needs compared to mothers with cgildren with typical development; non-working mothers compared to working mothers; high school graduated and lower educated mothers compared to university garduated or postgraduated mothers; mothers with lower income compared to mothers with highlevel income showed that behave more directing, less opportunistic and do less book reading activities.