COVID-19 sürecinde tersane çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği algıları ve risklerin değerlendirilmesi
Occupational health and safety perceptions and risk assessment of shipyard employees during COVID-19 process
- Tez No: 701051
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN PEKEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
2019 yılının Aralık ayında Çin'in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde bir deniz ürünleri pazarından çıktı ve Dünya ülkelerine yayıldı. Etken ajanı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından (SARS(Şiddetli Akut Solunum Sendromu)-CoV-2) Corona Virüs Disease 2019 (Covid-19) olarak tanımlandı. WHO tarafından yayılım hızı ve bulaş sayısındaki artış nedeniyle 11 Mart 2020'de pandemi ilan edildi. Çalışan sayısının fazla olduğu ortamlar bulaş risklerinin en fazla olduğu yerler olarak tanımlanmaktadır. Çalışan sayısının ve vardiya çalışma düzeninden dolayı kullanılan malzeme temasının fazla olduğu ve sosyal mesafenin yeterli uzaklıkta tutulamadığı büyük çoğunluğunu işçilerin oluşturduğu tersanelerde Covid-19'un yayılımında yüksek risk teşkil etmektedir. Ayrıca ülke ve dünya ekonomisinde büyük payı olan bu sektör salgının en yoğun olduğu dönemlerde yapılan risk analizleri ile iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri çerçevesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu çalışmada; Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren bir gemi inşaat ve onarım tersanesinde Covid-19 kapsamında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algıları ile çalışanlardaki farkındalıkların tespit edilmesi maksadıyla 418 çalışana uzaktan erişim yöntemiyle anket uygulanmıştır. Anket neticesinde demografik özelliklerin iş sağlığı ve güvenliği algıları arasındaki anlamlı farklılıkları tespit edilmiştir. Çalışanların cinsiyet, yaş, mezun oldukları okul düzeyleri, meslek türü, medeni durumu ve çalışma süresi düzeylerine göre iş sağlığı ve güvenliği algılarında anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Kapalı ortamda çalışan, kronik rahatsızlıkları bulunan, Covid-19 tanısı konulmayan ve iş yeri servisi kullanan çalışanların ise iş sağlığı ve güvenliği algı puanlarının anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen 7 bölgede 6 tane olası, 14 tane esaslı risk tanımlı tehlike tespit edilmiştir. Tedbir ve öneriler neticesinde risk tanımları hayata geçirilen uygulamalar ile önemsiz riske düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In December 2019, it came out of a seafood market in Wuhan, China's Hubei province, and spread to countries around the world. Its causative agent was defined as Corona Virus Disease 2019 (Covid-19) by the World Health Organization (WHO) (SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) -CoV-2). A pandemic was declared by WHO on March 11, 2020 due to the spread rate and the increase in the number of contaminations. Environments with a high number of employees are defined as places with the highest contamination risks. It poses a high risk in the spread of Covid-19 in shipyards, most of which are workers, where the contact of the material used is high due to the number of employees and the working order of shifts and the social distance cannot be kept at a sufficient distance. In addition, this sector, which has a large share in the country and the world economy, continues its activities within the framework of risk analyzes and occupational health and safety measures during the most intense periods of the epidemic. In this study; In a shipbuilding and repair shipyard operating in the Marmara Region, 418 employees were surveyed by remote access method in order to determine the occupational health and safety perceptions of the employees and their awareness within the scope of Covid-19. As a result of the survey, significant differences between demographic characteristics and perceptions of occupational health and safety were determined. It has been determined that there is no significant difference in occupational health and safety perceptions of the employees according to gender, age, level of school they graduated from, type of occupation, marital status and working time. It has been determined that the occupational health and safety perception scores of employees who work indoors, have chronic illnesses, are not diagnosed with Covid-19 and use workplace service are significantly higher. In the 7 identified regions, 6 possible and 14 fundamental risk-defined hazards were identified. As a result of the measures and suggestions, the risk definitions have been reduced to insignificant risks with the implementations.