MULTI-GNSS software receiver optimization
MULTI-GNSS yazılım alıcı optimizasyonu
  1. Tez No: 701057
  2. Yazar: JASMIEN HASSANIEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAAELDEEN BARAKAT AHMED ELROUBY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son zamanlarda, çok yollu sönümlemeden muzdarip mevcut zorlu ortamlara daha iyi hizmet etmek için Global Navigasyon Uydu Sistemleri (GNNS) yazılım alıcıları üzerinde muazzam araştırmalar yapılmıştır. Bu nedenle, GNSS alıcılarının geliştirilmesi, sönümleme sorunlarına bir çözüm olarak çoklu GNSS'ye doğru yeni bir araştırma alanı oluşturmuştur. Bu tezde, bir çoklu GNSS yazılım alıcısı tasarlanmış, optimize edilmiş ve performansı sunulmuştur. Gerçekleştirilen yazılım alıcısı, isimleri GPS L1, GPS L2 ve Galileo E1 olmak üzere iki GNSS takımyıldızından gelen üç farklı sinyali kapsamaktadır. GNSS sinyal alımı aşamalarının temelleri (alma, izleme ve navigasyon), her aşamanın özelleştirildiği ve dikkate alınan her sinyal için optimize edildiği ve çoklu GNSS veri kombinasyonunun optimizasyonu Son Söz bölümünde tartışılmaktadır. Optimize edilmiş çoklu GNSS yazılım alıcısının performansı, hassas konumlandırma (PP) algoritmaları kullanan En Küçük Kare Tahmini (LSE) yöntemi, Skaler İzleme için Genişletilmiş Kalman Filtresi (EKF), Vektör İzleme için uygulanan Genişletilmiş Kalman Filtresi (EKF) gibi farklı kombinasyon senaryoları altında incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, bir çoklu GNSS alıcısının kullanılmasının Konum, Hız ve Zamanlama (PVT) çözümünün doğruluğunu arttırdığını göstermiştir. Bu tez, farklı konumlandırma çözüm tekniklerinin uygulanmasına dayalı olarak çoklu GNSS alıcılarının performansını artırmaya, iyileştirmeye ve optimize etmeye odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, tremendous research has been conducted on Global navigation satellite systems (GNSS) software receivers to better serve the current challenging environments that suffers from multipath fading. Therefore, the development of GNSS receivers has seen a new rush toward a multi-GNSS as a solution for fading problems. In this thesis, a multi-GNSS software receiver is designed, optimized, and its performance is presented. The implemented software receiver covers three different signals from two GNSS constellations, namely GPS L1, GPS L2, and Galileo E1. The fundamentals of stages of GNSS signal reception (acquisition, tracking, and navigation) are discussed where each stage is customized and optimized for each considered signal and the stage of mutli-GNSS data combination is optimized afterword. The performance of the optimized multi-GNSS software receiver is examined under different combination scenarios where the Least-Square Estimation (LSE) method using precise positioning (PP) algorithms, Extended Kalman Filter (EKF) for Scalar Tracking, Extended Kalman Filter (EKF) for Vector Tracking are adopted. The experimental results showed that using multi-GNSS receiver enhances the accuracy of Position, Velocity, and Timing (PVT) solution. This thesis is focused on enhancing, improving, and optimizing the performance of multi-GNSS receivers based on applying different positioning solution techniques.