Meme kanserlerinde prognozu etkileyen faktörlerin incelenmesi
The Investigation of prognostic factors in breast cancer
  1. Tez No: 70107
  2. Yazar: H. YAVUZ MERCİMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Son zamanlarda meme kanseri için birçok yeni prognostik faktör tanımlanmasıına karşın, hiçbirisi hastalığın klinik seyrini önceden tam olarak belirleyememektedir. Bu çalışmada Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde 1991 - 1997 yıllan arasında meme kanseri tanısıyla öpere edilen 209 olguda uygulanan ameliyatların ve rezeksiyon materyallerinde saptanan çeşitli histopatolojik özelliklerin hastalıksız yaşam süresi ve sağ kalım süresine olan etkileri retrospektif olarak araştırılmıştır. Çalışmamızdaki olguların TNM sınıflandırmasına göre dağılımı Evre I, II, III ve IV için sırasıyla % 14.83, % 51.67, % 30.62 ve % 2.87 idi. Evrelere göre değerlendirildiğinde hastalıksız yaşam süresi birinci yılda Evre I, II ve III için sırasıyla % 98, % 98 ve % 94 iken, altıncı yılda % 70, % 68 ve % 24 olarak bulunmuştur. Birinci ve altıncı yıllardaki hastalıksız yaşam süresi verileri de sırasıyla, tümör nekrozu görülenlerde % 94 ve % 52, periduktal elastozis olmayanlarda % 94 ve % 19, lenfatik invazyon gösterenlerde % 90 ve % 20, vasküler invazyon gösterenlerde % 90 ve % 40, perinöral invazyonu olanlarda % 94 ve % 46, inflamatuar hücre infıltrasyonu olanlarda % 92 ve % 40, üçten fazla lenf nodu tutulumu olanlarda % 97 ve % 16, 2 cm'den büyük tümöre sahip olgularda ise % 94 ve % 40 olarak saptandı. Tüm olguların beş ve altı yıllık hastalıksız yaşam süreleri sırasıyla % 58 ve % 50, sağ kalım süresi oranları ise % 72 ve % 60 idi. Sonuç olarak, tümör büyüklüğünün 2 cm'nin üzerinde olması, üçten fazla aksiller lenf nodu tutulumunun olması, vasküler ve perinöral tutulumun olması, inflamatuar hücre infıltrasyonunun olması, periduktal elastosizin yokluğu, premenapozal durum, olgunun Evre - III olması, östrojen reseptörünün negatif olması gibi parametrelerin prognozu olumsuz yönde etkiledikleri ve hastalıksız yaşam süresi açısından incelendiğinde, özellikle üçüncü yıldan itibaren belirgin bir azalmaya neden oldukları saptandı. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although new prognostic factors for breast cancer recently defined, none of these can completely predict theclinical course. The aim of this study was to compare the histopathologic properties of the resection material of 209 patients with breast cancer who received surgical therapy at Gülhane Military Medical Faculty, Haydarpaşa Training Hospital, Istanbul between 1991 - 1997 with their disease - free and overall survival, retrospectiverly. Patient distribution according to TNM classification were found to be in 15 %, 51 %, 3 1 % and 3 % in stages I, II, III and IV, respectively. The one- year and six - year disease -free survival were 98 % and 70 % in stage I patients, respectively, 98 % and 68 % in stage II patients, respectiverly, 94 % and 24 % in stage II patients, respectively. The one- year and six - year disease free survival were found to be 94 % and 52 %, respectively, in cases with tumor necrosis. 94 % and 19 % respectively, in cases with no periductal elastosis, 90 % and 20 %, respectively, in cases with lymphatic invasion, 90 % and 40 %, respectively, in cases with vascular invasion, 94 % and 46 %, respectively, in cases with perineural involement, 92 % and 40 %, respectively, in cases with more than three lymph node involoment and 94 % and 40 %, respectively, in casese with ttumor size more than 2 cm. Five- year and six-year disease-free survival of all cases were found to be 58 % and 50 %, where five-year and six- year overall survival were found as 72 % and 60 %, respectively. As conclusion, the factors such as having a tumor size greater than 2 cm, having more than three lymph node involement, perivascular and perineural involement, presence of inflammartory cell infiltraiton, absence of periductal elastosis, being in premenapousal state, having a stage III and estrogen receptor negativity were found to be related with poor prognosis. These factors led a significant decrease in disease-free survival especially after three years. S.i