Zayıflama diyeti uygulayan fazla kilolu ve obez kadınların stres ve anksiyete durumlerının değerlendirilmesi
Evaluation of stress and anxiety status of over weight and obese women appliing a weightening diet
  1. Tez No: 701095
  2. Yazar: KÜBRA DAĞDEVİREN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma 1 Ocak 2021 ve 01 Mart 2021 tarihleri arasında Diyetiva Sağlıklı Beslenme ve Diyet Merkezine başvuran zayıflama diyeti uygulayan 18 – 55 yaş arası hafif kilolu ve obez 34 gönüllü kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan tüm bireylere tanımlayıcı özelliklerini, genel sağlık durumlarını ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla anket formu verilerek doldurmaları istenmiştir. Anket formu bilgileri yüz yüze görüşme ile elde edilmiştir. Ayrıca bireylerin ağırlık ve boy ölçümleri alınmış, BKI düzeyleri hesaplanmıştır. Katılımcıların besin tüketimleri 24 saatlik besin tüketim kaydı verileri BEBİS (Beslenme Bilgi Sistemi) programı ile değerlendirilmiştir. Stres durumlarını belirlemek için Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve anksiyete seviyelerini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların %44,1 26 – 35 yaş aralığında, %38,2'si 36 – 44 yaş aralığındadır. Kadınların ortalama ağırlıkları 79,5 kg±8,7 kg iken, boy uzunlukları 160,6 cm±5,05 cm olarak saptanmıştır. Katılımcıların tamamının BKİ (kg/m2) düzeylerine göre hafif şişman ve şişman kategorisinde olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılanların % 50'sinin üzüntülü, %52'sinin sıkıntılı ve %47,1'inin yorgun olduklarında iştah durumlarının arttığı bulunmuştur. Katılımcıların %67,6'sının sevinçli ve %61,8'sının heyecanlı olduklarında iştahlarının değişmediği belirlenmiştir. Uygulanan Beck Anksiyete Ölçeği verilerine göre çalışmaya katılan kadın bireylerin %55,9'unda minimal seviyede anksiyete, %14,7'sinde hafif anksiyete, % 14,7'sinde orta seviye anksiyete ve %14,7'sinde ise yüksek seviyede anksiyete saptanmıştır. ASÖ puanı ise 24,79±6,31 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 34 volunteer women aged 18-55 who were lightweight and obese, who applied to Dietiva Healthy Nutrition and Diet Center between January 1, 2021 and March 01, 2021. A questionnaire form was given to all individuals participating in the study in order to determine their descriptive characteristics, general health status and nutritional habits. In addition, the weight and height measurements of the individuals were taken, the Perceived Stress Inventory to determine their stress levels and the Beck Anxiety Inventory to determine their anxiety levels. The questionnaire form prepared was applied by making face-to-face interviews with the participants. 44.1% of the participants are in the 26 - 35 age range, 38.2% are in the 36 - 44 age range. While the average weight of the women participating in the study was 79.5 kg ± 8.7 kg, their height was determined as 160.6 cm ± 5.05 cm. BMI of all the participants are in the slightly obese and obese category. It was found that appetite increased when 50% of the participants were sad, 52% distressed and 47.1% tired. It was found that 67.6% of the participants did not change their appetite when they were happy and 61.8% were excited. According to the Beck Anxiety Scale data applied, 55.9% of the female individuals participating in the study had minimal anxiety, 14.7% mild anxiety, 14.7% moderate anxiety and 14.7% high anxiety. Perceived Stress Scale score was found to be 24.79 ± 6.31 on the perceived stress scale.