Ortopedik enfeksiyonların tanısında ve tedaviye yanıtın takibinde tam kan sayımı değerleri arasındaki oranların kullanımının araştırılması
Investigation of the use of ratios between complete blood count parameters in diagnosis and evaluation of response to treatment of orthopedic infections
  1. Tez No: 701104
  2. Yazar: NURİ AYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOTANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Septik artrit ve osteomyelit en sık görülen ortopedik enfeksiyonların başında gelmektedir. Septik artrit eklem boşluğunda mikroorganizmalara bağlı enfeksiyon gelişmesi olarak tanımlanabilir. Osteomyelit ise herhangi bir kemik dokuda yine mikroorganizmalara bağlı enfeksiyon oluşmasıdır. Septik artrit ve osteomyelit tanıları çeşitli radyolojik görüntülemeler, laboratuar testleri ve klinik muayane yardımı ile çoğunlukla koyulabilmesine rağmen hala kesin tanı koyabilmek için spesifik bir parametre yoktur. Bu çalışmadaki amacımız sık görülen bu ortopedik enfeksiyonların tanısında ve tedaviye yanıtın takibinde, rutin kan tahlillerinde bulunan bazı değerlerin oranlarının kullanımının araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde 2014-2020 yılları arasında cerrahi olarak tedavi edilmiş 34 septik artrit ve 6 osteomyelit tanılı yetişkin hasta hastane sisteminden tespit edilmiş ve retrospektif olarak incelenmiştir. Dosyalarında bilgi eksikliği olan ve herhangi bir kan hastalığı olan hastalar çalışma dışında tutulmuştur. Kontrol grubu; enfeksiyon odağı olmayan, kliniğimizde diz artroplastisi ameliyatı yapılmış 40 adet osteoartrit tanılı hastadan oluşturulmuştur. Her hastanın ameliyat öncesi, erken ameliyat sonrası ve ameliyat sonrası 1. haftada yapılan kan tetkiklerindeki değerler incelenmiştir. Bu değerlerden özellikle nötrofil/lenfosit, monosit/lenfosit, trombosit/lenfosit ve trombosit/ortalama trombosit hacmi arasındaki oranların kıyaslamaları yapılmıştır. Tespit edilen parametreler ile C-reaktif protein (CRP) ve eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) değerleri arasındaki ilişki araştırılmış ve ROC eğrisi analizi yapılmıştır. Sonuç: Septik artrit grubunda etkilenen eklemler; 22 diz, 6 kalça, 4 omuz, 2 dirsek, 1 el bileği, 1 ayak bileği olarak tespit edilmiştir. Eklem aspirasyonu kültür sonuçlarında 19 hastada üreme olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Septic arthritis and osteomyelitis are the most common orthopedic infections. Septic arthritis can be defined as the development of infection in the joint space due to microorganisms. Osteomyelitis is an infection in any bone tissue due to microorganisms. The diagnosis of septic arthritis mostly relies on clinical examination, several blood parameters including white blood cell count, C-reactive protein, sedimentation rate and the analysis of the joint aspiration. However, the diagnosis can be difficult when the symptoms are vague and the information obtained from laboratory might be insufficient for definitive diagnosis. This study aimed to evaluate several ratios obtained from routine blood tests for a possible use in the diagnosis of septic arthritis. Method: 34 adult patients who were operated due to septic arthritis and 6 patients who were operated between due to osteomyelitis in our clinic between 2014-2020 were identified and retrospectively evaluated. The patients with any blood disorders or missing file information were excluded. A total of 36 patients were found to be eligible for inclusion. The control group included 40 patients without any sign of infection who underwent total knee arthroplasty due to knee osteoarthritis. Preoperative blood tests of each patients were examined. In addition to CRP and sedimentation values, neutrophil-lymphocyte, monocyte-lymphocyte, platelet-lymphocyte and platelet count-mean platelet volume were calculated and receiving operating characteristics (ROC) curve analysis was made to determine the sensitivity, specificity and area under curve (AUC) values of these parameters. Results: The distribution of affected joint in septic arthritis group was as follow; 22 knees, 6 hips, 4 shoulders, 2 elbows, 1 wrist and 1 ankle. The cultures of joint aspiration yielded positive result in 19 patients while the cultures were negative in 17 patients.