Don Kişot balesi müziklerinin konservatuvarların ortaokul seviyesindeki klasik bale derslerinde kullanılmak üzere uyarlanması
Adaptation of Don Quixote ballet music for use in secondary school classic ballet courses of conservatories
  1. Tez No: 701122
  2. Yazar: AYHAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP LALE FERİDUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Müzik, Ballet and Dance, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş: Konservatuvarlarda klasik bale derslerinde müzik eşliği için sınırlı sayıda repertuar mevcuttur. Bale derslerinde, klasikleşmiş balelerden uyarlanmış melodilerin çalınması, öğrencilerin bu eserlerin müziklerine aşina olmaları açısından önemlidir. Ancak, belirli bir bale eseri için yazılmış bu partisyonlar bir koreografiye uyacak şeklinde yapılmış olduğu için doğrudan derslerde eğitime eşlik amacı ile kullanılmaları pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle; bale piyanistlerinin klasikleşmiş eserlerin uyarlamalarını yapmaları, bale müziği literatürüne katkıda bulunarak, uzun vadede bir bilgi birikimi oluşmasını sağlayacaktır. Bu çalışma; bale sanatçısı adayı olan öğrencilerin, klasik bale repertuarında oldukça önemli bir yere sahip eserlerinden biri olan Don Kişot balesinin müziklerini daha iyi tanımalarını sağlamak, bu müzikleri, konservatuvarlardaki klasik bale derslerinde kullanılabilecek hale getirmek amacıyla yapılmıştır. Metod: Bu tez çalışmasında, Don Kişot balesinin 1940 yılına ait versiyonunun notaları esas alınmıştır. Bu cildin tamamı gözden geçirilmiş, piyanoda çalınarak derslerde kullanılmaya uygun görülen bölümler not edilmiştir. Seçilen bu kısımların, okulda yapılan egzersizlerin karakterlerine uygun, sürelerinin bu hareketler için yeterli uzunlukta olmasına dikkat edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Bu tezde Don Kişot balesinin uygun bölümleri bale derslerinde kullanıma uygun şekilde uyarlanmıştır. Bale derslerinin işleniş sırasına göre ve çalışılacak harekete göre önerilen uyarlanmış parçalar belirtilmiştir. Böylece klasik bale repertuarında oldukça önemli bir yere sahip eserlerinden biri olan Don Kişot balesinin müzikleri, konservatuvarlardaki klasik bale derslerinde kullanılabilecek hale getirilmiştir. Bale eşlikçisi piyanistler için kaynak olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: A limited number of repertoires are available for musical accompaniment in classical ballet lessons in conservatories. Playing melodies adapted from classical ballets in ballet classes is pivotal for students to be familiar with the music of these works. However, since these scores had been composed to fit specific choreographies, their direct use during lessons for the purposes of accompanying education is unsuitable. Therefore; the adaptation of classical pieces by ballet pianists will contribute to ballet music literature and will provide an accumulation of knowledge in the long term. The hereby work was produced to familiarize those students who are candidates to become ballet artists with the music of the Don Quixote ballet, a prominent piece within the classical ballet repertoire, and to deem it applicable in classical ballet lessons in conservatories. Method: The hereby thesis is based on the scores of the 1940-version of the ballet Don Quixote. The entire book has been reviewed, and the sections deemed suitable for use in lessons by playing on the piano have been noted. Care has been taken to ensure that these selected parts are suitable for the characters of the exercises performed at school and that their duration is sufficient for these movements. Discussion and Conclusion: Throughout this thesis, the appropriate parts of the Don Quixote ballet have been adapted for use in ballet lessons. Suggested adapted pieces in accordance with the order of the ballet lessons and movement to be studied are specified. Thus, the music of the Don Quixote ballet, one of the most important works within the classical ballet repertoire, has been made available to be employed in classical ballet lessons in conservatories. The music can be used as a source for ballet accompanist pianists.