Üniversite öğrencilerinin boş zaman değerlendirme etkinliklerinde mekân tüketimi: Kafe örneği
Space consumption of university students in leave time activities: Cafe example
- Tez No: 701159
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin boş zaman değerlendirme faaliyetlerinde kafe tercihlerini“mekân tüketimi”bağlamında sosyolojik olarak ele almakta, kafe tercihinde etkili olan etmenleri araştırmayı amaçlamaktadır. Mekân kullanımı konusunda gençler tarafından oldukça fazla tercih edilen kafeler; üniversite öğrencilerinin bu yerleri hangi işlevde kullandıkları ve o yere hangi anlamı atfettiklerini anlamamızı sağlamaktadır. Araştırmada, boş zamanlarında kafelere gitmeyi tercih eden üniversite öğrencileri evren olarak belirlenmiş, Konya ili Karatay, Selçuklu ve Meram ilçelerinde yer alan üç üniversitede öğrenim gören öğrencilerden kartopu yöntemiyle seçilen 45 kız, 30 erkek toplam 75 kişilik örneklem grubuna, araştırmacının oluşturduğu yarı-yapılandırılmış görüşme soru formu kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda üniversite öğrencilerinin kafelerde farklı eylem ve davranışlarda bulunduğu gözlenerek kafelerin asıl işlevi olan yeme-içme ve dinlenme algısının mekânı tüketme, kimlik yaratma ve statü aktarımı gibi eylemlerle değiştiği anlaşılmıştır. Üniversite gençliğinin gitmiş olduğu kafeye duyduğu aidiyeti ve bulunduğu kafeye göre edindiği kimlik, kafenin görsel tüketimine bağlı olarak gerçekleştiği anlaşılmıştır. Tüm bu verilerin ışığında kafelerin, birincil işlevinden çok, sosyal bir gösterge olması oluşturulan imaj ve kimliklerle ötekiler üzerinden statü aktarımı yapması onun tüketilen bir mekân haline geldiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the cafe preferences of university students in the context of“space consumption”sociologically and aims to investigate the factors that affect the cafe preference. Cafes, which are highly preferred by young people in terms of space usage; It enables us to understand in what function university students use these places and what meaning they attribute to that place. In the study, university students who prefer to go to cafes in their spare time were determined as the universe, and the semi-structured interview question formed by the researcher was given to a sample group of 75 people, 45 girls and 30 boys, selected by snowball method from the students studying at three universities in Konya province Karatay, Selçuklu and Meram. Interviews were conducted using the form. At the end of the research, it was observed that university students had different actions and behaviors in cafes, and it was understood that the perception of eating, drinking and resting, which is the main function of cafes, changed with actions such as consuming the space, creating identity and transferring status. It has been understood that the university youth's belonging to the cafe they went to and the identity they have acquired according to the cafe they are in, are based on the visual consumption of the cafe. In the light of all these data, it has been revealed that cafes are a social indicator rather than their primary function, transferring status over others with the image and identities created, and it has become a place that is consumed.