Çalışma yaşamında algılanan örgütsel adaletin çalışanların motivasyonlarına etkisi ve buna yönelik bir araştırma
The effect of organizational justice perception on employee motivation in business life and a research
  1. Tez No: 701181
  2. Yazar: BÜŞRA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüz iş dünyasında, yaşanan teknolojik gelişmeler ve küreselleşme, rekabet ortamının etkilerini yoğun bir şekilde hissetmemize neden olmaktadır. Örgütler, her geçen gün artan rekabet ortamında üstünlüğünü sağlamak için farklı stratejik adımlar atma gereksinimi duymaktadır. İşgören memnuniyetinin ve verimliliğin artması rekabet koşullarında kurumlara önemli katkılar sağlamaktadır. Örgütler, işgörenlerden daha fazla verim elde edebilmek ve rekabet ortamında üstünlük sağlamak isteyen örgütler işgörenlere çeşitli kazanımlar sunmaktadır. Bu kazanımlar kadar ne kazanımların dağıtımında kadar adil davranıldığı da önemlidir. Günümüz koşullarında adalet algısı işgörenleri hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Örgüt içerisinde algılanan adalet iş yaşamının kalitesini etkilediği gibi işgörenin motivasyonunu da etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational justice and motivation are important concepts for organizations to survive in the increasingly competitive work environment and to gain advantage in this competitive environment. Organizations need skilled employees to survive and make a difference. It is among the priorities of the organization to improve the skills of individuals in accordance with the interests of the organization and to increase their motivation by providing a fair work environment. The purpose of this study is to reveal the effect of organizational justice perceptions of aviation sector employees on their motivation. In the study, organizational justice and motivation are discussed within theoretical frameworks and these theories are supported with a research conducted with employees working in the aviation industry. According to the results of the research, it is seen that there is a strong relationship between employees' perceptions of organizational justice and their motivation.