دور استراتيجية مسرحة المنهج في تطوير مهارة القراءة لدى المستوى المتوسط في تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها
Yabancı dil olarak Arapça öğretiminde orta seviyede okuma becerisinin geliştirilmesinde tiyatro stratejisinin rolü
  1. Tez No: 701182
  2. Yazar: ABDULHADI AL FARWATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ALİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma; ana dili Arapça olmayan öğrencilere, Arapça öğretiminde tiyatro yöntemi stratejisinin okuma becerisini geliştirmedeki en dikkat çekici etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Araştırma aynı zamanda, tiyatro yöntemi stratejisinin Arapça öğretimini kolaylaştırmadaki ve Arapçayı sevdirmedeki etkilerini de incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışma, öğretmenleri aktif öğrenme stratejisinin örneklerini, özellikle de tiyatro yöntemi stratejisinin örneklerini uygulamaya teşvik etmekte, öğrencilerin dil ile ilgili elde ettikleri bilgileri günlük yaşamlarında kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Araştırmanın bölümlerinde; aktif öğrenme kavramının önemini, gerekliliğini, özelliklerini, handikaplarını, ayrıca geleneksel öğrenme ile aktif öğrenme arasındaki farkları ele almış bulunmaktayız. Araştırmada aktif öğrenme yöntemlerini belirleyen kriterler zikredilmektedir. Araştırmacı, tiyatro yöntemi stratejisi kavramından ve öneminden bahsetmektedir. Bunun yanı sıra, tiyatro yöntemine göre düzenlenen eğitimin aşamalarından ve öğretmenin rolünden de bahsetmektedir. Araştırmacı, aynı şekilde okuma becerisi hakkında bilgi vermekte, okuma becerisinin öneminden, özelliklerinden, hedeflerinden ve ilkelerinden bahsetmektedir. Araştırmada anket çalışmasına yer verilmiştir. Anket çalışmasına orta seviyedeki Arapça öğrencileri (İstanbul Başakşehir Arap Dili ve İslami İlimler Akademisi) katılmıştır. Bu yönüyle, ana dili Arapça olmayan öğrencilere, Arapça öğrenirken tiyatro yönteminin ne kadar önemli olduğu öğretilmektedir. Araştırmanın sonunda araştırmacı, çalışmanın aşamalarını, sonuçlarını zikredip tavsiyelerini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to highlight the impact of the curriculum theater strategy in developing the skills of reading in learning the Arabic language among non-native speakers, and to contribute to making Arabic language learning accessible and desirable for non-native speakers. And I urged teachers to optimize the application of active learning strategies, especially the theater methodology strategy, and to help language learners to use their linguistic outcomes with life situations derived from educational situations while applying effective strategies in their language learning. Therefore, this research detailed active learning in its concept, importance, necessity, characteristics, and the obstacles that hinder active learning, the difference between active learning and traditional learning, and then mentioned some criteria that control active learning methods, then the researcher explained the concept of the curriculum dramatization strategy and its importance, and the steps of teaching according to the drama, The curriculum, the teacher's role in it, and in the third component, the topic of reading skills was identified in terms of the concept of reading skills, its importance, characteristics, objectives, and the foundations on which reading skills are based in it, a questionnaire was prepared and this research sample was chosen from the middle-level learners at (Basaksehir Academy for Islamic and Arabic Sciences) in Istanbul. This aspect aims to recognize the importance of the curriculum play in teaching Arabic to non-native speakers, and in the second chapter the researcher is supposed to monitor the steps of the practical experience and mention the results and recommendations he has reached.