İşletme yönetimi bakımından 'Sanayi destinasyonu' kavramı ve sanayide destinasyon çalışmalarının kuramsal çerçevede ele alınması
The concept of 'Industrial destination' and destination studies in industry in terms of business management in the theoretical framework
- Tez No: 701183
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada sanayi destinasyonu kavramının tanımı, özellikleri, sanayi destinasyonunu etkileyen faktörler ve işletme yönetimi bakımından getirilerinin incelenmesi ve alan uzmanlarının görüşlerine dayanarak, sanayi destinasyon gereksinimlerini ölçen bir ölçüm aracının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak firma genel bilgileri ve Sanayi Destinasyon Unsurları Gereksinim Ölçeği (SDUGÖ) olmak üzere iki bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmaya katılım gönüllülük usulüne göre, basit tesadüfi örneklem yoluyla yapılmıştır. Bu bağlamda 116 yerli ve 33 yabancı merkezli şirket çalışanı olmak üzere, araştırmaya toplam 149 şirket yöneticisi dahil edilmiştir. Yerli yatırımcılarda girdi boyutu puanı gelecek beş yıl içinde yatırım yapma düşüncesi (p0.05). Süreç boyutu puanı sektör, firma büyüklüğü ve gelecek beş yıl içinde yatırım yapma düşüncesi (p0.05). Ürün boyutu puanı firma büyüklüğü, katılımcı pozisyonu ve gelecek beş yıl içinde yatırım yapma düşüncesi (p0.05). Pazarlama/yönetim boyutu puanı sermaye yapısı, katılımcı pozisyonu ve gelecek beş yıl içinde yatırım yapma düşüncesi (p0.05). Araştırma sonuçlarına göre; yabancı yatırımcılarda girdi boyutu beş yıllık yatırım geçmişi ve gelecek beş yıl içinde yatırım yapma düşüncesi (p0.05). Süreç boyutu sermaye yapısı, beş yıllık yatırım geçmişi ve gelecek beş yıl içinde yatırım yapma düşüncesi (p0.05). Ürün boyutu beş yıllık yatırım geçmişi ve gelecek beş yıl içinde yatırım yapma düşüncesi (p0.05). Pazarlama/yönetim boyutu demografik özelliklere göre anlamlı fark göstermemektedir (p>0.05). Tüm unsurlara verilen puanlar yerli örneklemde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a measurement tool that measures the industrial destination requirements based on the definition of the concept of industrial destination, its characteristics, the factors affecting the industrial destination and its returns in terms of business management and the opinions of field experts. A data collection tool consisting of two parts, namely firm general information and Industrial Destination Elements Needs Scale (SDUGÖ), was used as data collection tool in the study. Participation in the study was done voluntarily, by simple random sampling. In this context, a total of 149 company executives, including 116 domestic and 33 foreign-based company employees, were included in the study. In domestic investors, the score of the input dimension does not show a significant difference (p> 0.05), except for the idea of investing in the next five years (p 0.05), except for the characteristics of the sector, firm size and the idea of investing in the next five years (p 0.05), except for the size of the firm, participant position, and the idea to invest in the next five years (p 0.05) according to features other than capital structure, participant position and thinking to invest in the next five years (p 0.05), except for the five-year investment history and the idea to invest in the next five years (p 0.05), except for the capital structure, five-year investment history, and the idea to invest in the next five years (p 0.05) except for the five-year investment history and the idea to invest in the next five years (p 0.05). The scores given to all elements are higher in the domestic sample.